Ziņu arhīvs. Aprīlis 2002.


 

Juris. TVNET.30.04.2002. Šodien pēcpusdienā Alberta dīķos mēdiju aģentūras OMD Latvija jubilejas pasākuma ietvaros viesi izmēģināja veiksmi karpu makšķerēšanā. Viss bija kā jubilejā un arī īstā copē. Dāmas klāja galdus un pa kluso centās apgūt copes mākslu. Vīri kautrīgi, bet meta.. Lielās zivis kā parasti norāvās, bet ar mazajām varēja pat nofotografēties. Un visi solījās būt klāt vēlreiz, kad karpas pašas nāks krastā.

 

29.04.2002. Daudzi interesējas, kurās ūdenstilpēs 1. maijā varēs sākt makšķerēt no laivas. Atbilde: tajās, kurās ir organizēta licencētā makšķerēšana un  sākot ar 1. maiju ir paredzēta makšķerēšana no laivām. Tās ir sekojošās:

Auziņu ez, Riebezers, Mazezers, Dziļezers. (Limbažu raj.) Alūksnes, Burtnieka ezers, Briede, Rūja, Seda, Kaņiera, Lielauces, Lobes, Luknas, Sāvienas, Ārdavas, Drīdža, Zebrus ezers un Dubnas upe. Taču tikai ar organizētāja izdotām atļaujām!  Adreses un telefoni ir šeit.

Šodien saņēmu ielūgumu formas līdzdalībai ikgadējā mušiņmakšķernieku festivālā FLY FAIR 2002. šī gada septembrī Holandē. Interesenti papildus informāciju var apskatīt arī šeit.


26.04.2002.  Regulāri parādās jautājumi par makšķernieku (un zvejnieku) tiesībām kādā noteiktā ūdenstilpē. Lai dotu ieskatu dažos ūdeņu īpašnieku tiesību jautājumos, ievietoju ZM VZP priekšnieka Normunda Riekstiņa rakstu " Būšanas un nebūšanas ar Latvijas ūdeņu īpašumiem".

 

 

25.04.2002. Makšķerniekiem, kuri nodarbojas arī ar fotografēšanu atgādinu, ka visa gada garumā ir iespēja piedalīties fotoizstādē - konkursā par makšķerēšanas tēmu. Maijā dabā parādās jaunas krāsas, un laba bilde greznos jebkuru copi.
Ievietoju jaunus rakstus - par lašu maķšķerēšanu ar mākslīgo mušu un vispārīgu  rakstu par mušiņām.
  
Vēl ir dažas brīvas vietas mušiņmakšķerēšanas un spiningošanas metienu apmācības kursos, kuri notiks sestdien un svētdien, 27. un 28.aprīlī.

 

24.04.2002. Spiningotāji sāk gatavoties sezonas atklāšanai , kas notiks pēc nedēļas - 01. maijā. Līdaku makšķerēšanas kā arī spiningošanas pavasara lieguma pēdējā diena ir 30.aprīlis. Jāatceras, ka laivu izmantošana atļauta tikai vietās, kur ir organizēta licencētā makšķerēšana. Pārējās vietās tikai no 01. jūnija. Tiem, kuri vēlas atsvaidzināt savas zināšanas par līdakām, noderīgs var būt mans raksts "Pavasara līdakas".

Joprojām parādās jauni lapas apmeklētāji, kuri sūta ļoti vispārīgus jautājumus, dažreiz ar vēlmi noskaidrot absolūto patiesību: kā noķert vislielāko.., kas ir vislabākā... , kad un kur var noķert karpas..., kā ķert sapalus... Man liekas neviens nebūs sajūsmā , ja es būšu tikpat "precīzs" un tikpat vispārīgi atbildēšu: ar spiningu, upē, no rīta utt. Tādēļ ieteikums: nav vērts uzdot jautājumu, ja atbildē gaidiet  veselu rakstu. Vienkāršākais ceļš, kā atrast atbildes - vispirms iepazīties ar jau publicēto informāciju. Vai arī  pieteikties kādā apmācības kursā, kurus turpmāk centīšos regulāri organizēt. Un, lūdzu, nevaicājiet - kur vislabāk ķeras? Neviens to nezin, - varbūt Maurīcijā, varbūt Volgā, varbūt Rumpaiņu dīķī... Makšķerēšana ir tiktāl interesanta, kamēr mēs kaut ko nezinām. 

 
23.04.2002.
Turpinu papildināt teorijas sadaļu par mušiņmakšķerēšanu. Pašreiz gan tikai ar rakstiem krievu valodā. Par mušiņmakšķerēšanas inventāru un pārējo ekipējumu.

Makšķernieki kļūst izvēlīgi. Lielupē vimbas ķeroties pārāk labi, normu varot izpildīt pusstundas laikā un cope ir jāpārtrauc... Lai to paildzinātu, apzinīgākie sākot laist zivis atpakaļ .

 

22.04.2002. Licencēto akvakultūras uzņēmumu (organizācijas, kuras nodarbojas ar zivju audzēšanu) skaits pēdējos gados ir divkāršojies. Ievietoju jaunāko saraksta variantu.

Licencētās makšķerēšanas vietu skaits Latvijā ir papildinājies ar Viešura ezeru Madonas rajonā un Limbažu rajona  ezeru grupu - Mazezeru, Auziņu ezeru, Dziļezeru un Riebezeru. Detalizētas ziņas var atrast lapā, kur ir fiksētas licencētās makšķerēšanas vietas Latvijā.

 

 

  

21.04.2002. Ja tiek nosaukta kāda laba copes vieta, gandrīz katru makšķernieku vispirms interesē potenciālās copes detaļas. Tādēļ lapā, kurā es makšķerniekiem piedāvāju braucienus uz interesantām vietām Zviedrijā, ievietoju arī linkus ar piedāvāto vietu pilnīgākiem aprakstiem.

Raimonds Simsons ar milzu karpu Inču dīķmalā. Laiks ir brīnišķīgs, nupat jāsāk ziedēt ievām. Izmantoju ielūgumu , lai apmeklētu Inču dīķi pie Ādažiem. Cope man sanāca ne visai interesanta : karpas ķērās gan uz balto, gan grūbām, gan kukurūzu. Stundas laikā izvilku kādas 15 karpiņas svarā no 0.5 - 1.00 kG. Pēc Egona Simsona teiktā, pašreiz te ir ideāla vieta, lai makšķerētu ne tikai vīri, bet arī sievas un bērni. Karpas ķeras lieliski un makšķerēšanas priekus izdodas izbaudīt visiem. Bildē ir Raimonds S. ar standartkarpiņu.

 

 

20.04.2002. Šodien Vārves ielas kompleksā apmācības kursu mušiņmakšķerēšanas metienos uzsāka pirmā grupa. Nākošā nodarbība mušiņmakšķerniekiem paredzēta 27.aprīli. Spiningotājiem - 28. aprīlī.


Ne tikai makšķerniekiem jāuztraucas par zivju krājumiem. Arī zvejniekiem jārēķinās ar sliktām prognozēm. Zinātnieki precizējuši, ka Atlantijas okeāns būšot iztukšots tuvākajos 10 gados. Jau tuvākā laikā daudzas zivis kļūs par produktu, kurš pieejams tikai bagātniekiem. Eiropas Savienībā par to "gādā" flote, kuras sastāvā ir 99 000 dažādi kuģi.
Jācer tikai, ka beidzot šīs atziņas liks noņemt rožainās brilles arī Latvijas rūpnieciskās zvejas atbalstītajiem. Ja valsts steidzīgi neieviesīs jaunu kārtību tīklu tirdzniecībā, jārēķinās, ka vēl vairāk tīkli, kuri jau šodien tiek tirgoti par smieklīgām cenām, iebruks mūsu upēs un ezeros

 

 

19.04.2002. Sakarā ar lielo interesi par to, kur var iegādāties zivju mazuļus, kurus varētu ielaist dīķos, ievietoju atsevišķu lapu ar licencēto akvakultūras uzņēmumu sarakstu.


Varbūt arī Latvijā kādu interesē makšķerēšanas vēsture? Internetā ir izsludināta ļoti interesanta senu makšķerēšanas grāmatu izsole. Interesenti var ieskatīties šajā adresē http://www.bloomsbury-book-auct.com/html/428norton/index.htm

Tā kā 1.maijā sākas spiningošanas sezona, 28.aprīlī rīkoju papildus apmācības spiningotājiem un citiem makšķerniekiem, kuri izmanto spoli. Tēma:" Inventāra optimāla sagatavošana un modernie metienu paņēmieni".  Ceru, ka meteorologu solītais sniegs izpaliks.
Papildus informāciju pa tel 9-517507 vai izmantojot E-mail formu. 

 

Juris J. Varav.forele 2.250 kG, 13.04.2002.18.04.2002. Tiem, kuri interesējas par forelēm un foreļu copi, ievietoju divas nodaļas no manām grāmatām un  vienu nodaļu, domātu iesācējiem par alatu copi. Diemžēl, pašreiz tikai krievu valodā. Varbūt kāds palīdzēs un pārtulkos arī latviešu valodā.

Juris Jansons no ČAS (tas pats Juris, kurš man palīdz tulkot lapas uz krievu valodu) nupat noķēris ievērības cienīgu varavīksnes foreli - 2.250 kG. Tas noticis, makšķerējot karpas privātā dīķī netālu no Rīgas. Ēsma - makaroni ar medu. 
Ievērojot viņa devumu manas lapas uzturēšanā krievu valodā un cerībā uz tālāku sadarbību,  krievvalodīgajā jaunumu lapā ievietoju ČAS logo un saiti.

Vakar Lielupē virs Emburgas bijuši labi vimbu lomi. Atļauto skaitu - 12 gab. noķēruši daudzi. Parastā problēma - laikam tikai inspektoru klātbūtne var piespiest iekarsušos makšķerniekus apstāties pie šī skaita. Sevišķi tas attiecas uz vietējiem "profi", kuri vienu licenci izmanto vairākkārtīgi.

 

 

17.04.2002. Lai padarītu ērtāku vēstuļu sūtīšanu tieši no šīs lapas, beidzot ievietoju emaila formu. 

16.04.2002. No ūdeņiem pāŗsteidzošu ziņu nav. Vimbas ķērās visās galvenajās vimbu upēs. Taču ne visur un ne vienmēr. Salacā joprojām uzsvars ir uz raudām. Arī mušiņmakšķernieki arvien biežāk sāk lielīties ar pieklājīgiem sapalu un ālantu lomiem, - zivis ar svaru 1.0 -1.5 kG robežās nav retums. Siltā laika iespaidā atdzīvojusies arī karpu cope, no Alberta dīķiem ienāca ziņa par pirmo noķerto trīskilogramnieci.

Rīgas Mušiņmakšķernieku Klubs (RMK)atjauninājis savu mājas lapu, papildinot ar pasākumiem šī gada otrai pusei. 

 


13.04.2002.
Lai katrs varētu redzēt zivju pasaules rekordus, ievietoju lapu ar IGFA (Starptautiskās Lielo Zivju Asociācijas) rekordiem. IGFA skaitās vadošā organizācija makšķerēšanas pasaules rekordu reģistrācijas jomā.

 

 

12.04.2002. Naktis kļuvušas siltākas, dienā temperatūra piesaulītē vietām pārsniedz +20 C grādus, un  copi jau var apvienot ar sauļošanos. Var teikt, ka īstais vimbu laiks ir klāt. Parasti šajā laikā daudziem izdodas noķert atļauto skaitu 5 gab. Taču arī, tikai tad, ja atrod īsto vietu un paņēmienu. Pēc VHMP ziņām ūdens līmenis lielajās Latvijas upēs nedēļas laikā ir nokrities vidēji par 10 - 15 cm. Tātad tas atrodas robežās, kad vimbu copē arvien efektīvāka kļūst pludiņa makšķeres pielietošana. Tie, kuri nemīl drūzmu ap labākajām vimbu vietām, var mēģināt arī ko citu. Ir ziņas no dažādām vietām, ka arī pārējās baltās zivis brīžiem ķeras ļoti labi. Tātad visi uz copi!  


10.04.2002. Uz M.K. vēstuli , kura bija ievietota 02.aprīlī, reaģējis Mārtiņš no Cēsīm. Viņa vēstule ir šeit.

Atbilde Vilnim R. kurš lūdza komentēt LETAS ziņu, ka BO SIA "Salacas ieleja" noteikusi maksu par "iespēju braukt pa Salacu ar laivu".
Pašreiz vēl nezinu nedz detaļas, nedz pamatojumu. Varbūt šī ziņa ir vienkārši pārpratums un sekos LETAS atsaukums. Kārtību Salacas upes ielejā un upē regulē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi un tajos ūdenstūrisms pa Salacu, manuprāt, netiek nekādi ierobežots. Taču precīzāk atbildēt varētu varbūt rezervāta administrācija vai rezervāta konsultatīvā padome.

 

 

09.04.2002. Masveidīga vimbu cope nedēļas nogalē nedz Lielupē, nedz Ventā, Gaujā un Salacā joprojām netika novērota. Vidējie lomi atradās 0 - 3 vimbu robežās. Protams, gadoties arī labāki rezultāti. Pārsvarā uz gruntsmakšķeri. Izskaidrojumi dažādi. It kā ūdens vēl par aukstu un vimbas nav aktīvas, it kā vimbu esot krietni mazāk... Ziņas par citām zivīm  normalizējas - vieni ķer labi, citi neko. Par lašiem Salacā ziņas ir nemainīgas, - daži var lielīties, bet vairāk ir to, kuri paliek tukšā.

Ievietoju informāciju par jaunu licencētās makšķerēšanas vietu - Vizlas upi un Vizlas HES ūdenskrātuvi.

 

 

 

J.Stikuts,A.Eglītis, A.Putniņš,Ē.Lašins, M.Vorslavs,I.Morozs, M.Vorslava,D.Lašins.07.04.2002. Šodien notika LR čempionāts kastingā telpās. Bildē var redzēt tos, kuri ieguva čempionāta medaļas un SIA Salmo dāvātās balvas. Čempiona nosaukumus vīriešu grupā izcīnīja rīdzinieks Jānis Stikuts( Ārenberga mērķī) un ogrēnietis Aivars Putniņš ( Skiša mērķī), jauniešiem abos mērķos labākais bija jelgavnieks Dainis Lašins. 
Jautājums par rekordlasi joprojām atklāts - 5. aprīlī noķertā "laša" pazīmes nesakrīt ar tipiskam  lasim raksturīgām.

 

05.04.2002. Pašreiz ažiotāža ir ap lašiem Salacā. Neskatoties, ka daudzi paliek pat bez copes, citi iemanās izvilkt savas mūža lielākās zivis. Ar 6 -7 kG lašiem vairs nevienu nevar pārsteigt. Šodien jau saņēmu divas ziņas par rekordlašiem,- viens lasis ap 9.0 kG, otrs - 10.40 kG. Tie neesot aprīļa joki. 

04.04.2002. Izrādās, ka Lielupē vimbas jau var noķert. Kā mani informē tie, kas bijuši virs Emburgas, pēdējās dienās veiksmīgākiem makšķerniekiem  izdodas izpildīt pat dienas normu. Kaut gan netrūkst arī neveiksminieku, kuri paliek tukšā.  Tos, kuri satraucās par metrīgajiem lašiem, lūdzu, paskatīties uz datumu.    

 

02.04.2002. Sestdien Alūksnē vēl uz ledus bija vērojami gan makšķernieki, gan labi brekšu lomi. Taču daudzi jau pārgājuši uz vasaras copi. Rezultāti nedēļas nogalē bijuši labi - upēs aktīvi ķērās gandrīz visas baltās zivis, dīķos un ezeros arī līņi. Kamēr normālie spiningotāji, domājot par nākotni, nogaida, uz nārstu ejošajām līdakām (un citām zivīm) daudzās vietās joprojām uzbrūk maluzvejnieki. Par vimbām labu ziņu vēl nav.

 
Emocionālu vēstuli atsūtīja M.K. To var izlasīt šeit.  
Par copes raidījuma finansējumu. Detalizēta atbilde būtu pārāk gara , lai to ievietotu šeit. To var atrast, iepazīstoties ar informāciju, kuru sniedza N. Riekstiņš nupat notikušajā Makšķerēšanas lietu konsultatīvās padomes sēdē. Zināšanai - Zivju Fonda padome, tai skaitā arī es, negatavo projektus un nerūpējas par to finansēšanu, tā tikai izvērtē iesniegtos projektus un iespēju robežās atbalsta vai atsaka atbalstu.

Parādās arī patīkamas vēstules. Vienu tādu atsūtīja Edgars.
Īsa atbilde. Jāatcerās, ka lasis Salacā nebarojas, tādēļ atšķirībā no forelēm, lasi var sastapt visnegaidītākajās vietās. Rudens laši laižas uz leju, tie var gadīties visur, taču visbiežāk nārsta vietu tuvumā, vai arī vietās, kur tie var uzkavēties ar vismazāko enerģijas patēriņu. Tas diktē stratēģiju - konsekventi apsekot visas potenciāli produktīvās vietas. Upe ir gara, un, daudzmaz precīzi pateikt, kurā vietā šodien ir lasis, var tikai tas, kurš katru dienu ir pie upes.  Arī vizuļa vadīšana ir svarīga, un tieši tajā ir visvairāk dažādu tehnisku paņēmienu, nianšu un triku. 
Par foreļu liegumu pavasarī - foreles ar mušu makšķerēt nav aizliegts( piekrītu, ka foreļu spiningošanas liegums ir neloģisks). Līdakas ir aizliegts ķert ar visiem rīkiem. 

 

 

01.04.2002. Nākošā svētdienā (07. aprīlī , 10.00) Imantas vidusskolā Rīgā risināsies Latvijas čempionāts kastingā telpās. Dalībniekiem jāpiesakās pie Antras vai Gundara ( Rīgas Mušiņmakšķernieku klubs), tel.9-221226.

Turpinās pieteikšanās uz mušiņmakšķerēšanas kursiem. Pirmais ( tas notiks laukumā ) ieplānots jau 20. aprīlī. Nenokavējiet, dalībnieku skaits ir ierobežots.

Pārsteidzošas ziņas ienāk no Salacas. 27.03. viens makšķernieks pēc 1st. 40 minūšu cīņas Salacā nebija varējis noturēt superlasi. 28.03 esot noķerts 10 kG lasis. Bet šodien gandrīz vienlaicīgi saņēmu divas ziņas (un bildi).  A. Solomatina šodien noķertā 1.33 m garā laša svars Latvijas lašu rekordu varētu pacelt līdz 15.20 kG, pēc tam pieteicās vēl viens makšķernieks ar  zivi " ap 15 kG ". Gaidīšu pierādījumus un precīzākas ziņas. Galvenā problēma potenciālajam rekordistam - atrast marķētus svarus un neieinteresētus lieciniekus, kuri šīs ziņas apstiprinātu

 

  


Zemāk var atrast saites ar iepriekš publiskotām un ievietotām arhīvā ziņām:
             1. Janvāris  2002.
             2. Februāris 2002.
             3. Marts 2002.Back
 

Šī ir Jāņa Stikuta privātā mājas lapa.
Autora tiesības pieder Jānim Stikutam. Citām personām ,- ja tas ir atsevišķi norādīts.
Adrese:jst@fishing.lv