Mezgli- mušiņmakšķerēšanai.


27 janvārī, 2002

 

Šajā lapā  shematiskie zīmējumi ievietoti ar lapas www.graysofkilsyth.com īpašnieka Džona Greja (John Gray) laipnu atļauju. Manuprāt, tie ir vienkārši un pietiekoši uzskatāmi attēlo visus svarīgākos mezglus, kurus jāapgūst, sagatavojot mušiņmakšķeri lietošanai. Pie tam tiek piedāvāti labi mezglu varianti. Pievienoju arī dažus alternatīvu mezglu nosaukumus.

 

Zaļā krāsā - pagarinošā aukla, parasti tā ir vidējas klases 0.30 - 0.35 mm monoaukla, speciālisti lieto arī pītās dakrona auklas.
Sarkanā - mušiņaukla.
Zilā - cilpa koniskā pavadas pievienošanai. 
Brūnā -koniskā pavada, ieskaitot sānu pavadiņu, kas tiek iesieta ar mezglu 5, gala pavadiņu, kas tiek iesieta mezglā 6 un āķi mezglā 7.

Pagarinošās auklas pievienošana spolei. Drošības pēc auklu ap mušiņspoles serdeni vajadzētu aptīt vairāk kā vienu reizi. Viens no mezgla angliskajiem nosaukumiem -  The Slip Knot. Mezgls slīd un tādēļ var  cieši aptvert spoles serdeni.

No 1 līdz 4 ir attēlots viegli sasienams mezgls, angliski tiek saukts "The nail-less Nail Knot", ar kuru pagarinošā aukla tiek pievienota mušiņauklai. Mezglam ir jābūt stabilam un iespējami gludam - tam viegli ir jāslīd caur riņķiem. Tādēļ pārpalikušos galus apgriež iespējami īsus.

Parasti pietiek ar 5-6 vijumiem. Visi vijumi jāsakārto un pēc tam uzmanīgi jāsavelk. Mezgls parasti kalpo vismaz vienu sezonu, tādēļ ir vērts papūlēties un sasiet to precīzi.
 Lai iegūtu gludāku mezglu, noslēgumā to var pārklāt ar elastīgu līmi, piemēram, polistirola līmi. Šo mezglu var lietot arī, lai piesietu mušiņauklai konisko pavadu.

Šeit attēlots viens no klasiskiem paņēmieniem, kā otrā mušiņauklas galā izveidot auklas cilpu, kurā tiek pievienota pavadiņa.( es visbiežāk lietoju ne tik skaistu, bet krietni vienkāršāku paņēmienu). 

Arī šādam mezglam vajag 4-5 vijumus. Vijumus var veidot arī izmantojot tikai vienu auklas galu

Arī šādi var izveidot cilpu, kuru nostiprina ar atsevišķu auklas tinumu. To pielieto atsevišķām mūsdienīgām mušiņauklām, kurām ir cietāka centrālā serde.

Šādi cilpa - cilpā var pievienot konisko pavadu. Šis mezgls nav ļoti gluds, taču ļauj viegli mainīt pavadiņas makšķerēšanas laikā, tādēļ tiek plaši pielietots. Ar šo paņēmienu koniskās pavadas otram tievākajam galam pievieno arī pašu pēdējo vissmalkāko posmu -  to, kuru parasti dēvē par pavadiņu.

Āķīgs mezgls ar nosaukumu - "The Perfection Loop". Tiek popularizēts, kā glīts mezgls cilpas veidošanai. Var aizvietot arī ar tā saucamo Rapala Knot, kuru lieto spiningotāji, lai vobleri piesietu cilpā.

Šādi izskatās labi izveidota cilpa. Dabā tai jābūt 2-3 reizes mazākai. Svarīgi, lai arī šis mezgls , līdzīgi, kā visi šajā lapā attēlotie mezgli, būtu gluds. Stiprībai šajā mezglā ir otršķirīga nozīme, jo to sien uz relatīvi resnākas auklas.

Sākums mezglam, kuru mezglu angliski dēvē arī par "The Surgeons Knot". Ar to parasti tiek sasietas divas auklas; tādā gadījumā pārpalikušie gali tiek apgriezti iespējami īsi. Taču šo mezglu var sekmīgi pielietot arī , lai koniskajai pavadai pievienotu sānu pavadiņu ar otru mušu. Lai to izveidotu, pietiek vienu no "liekajiem" galiem atstāt garāku mušas piesiešanai.

Ar 3-4 vijumiem parasti  pietiek.

Tā izskatās mezgls ar izveidotu sānu pavadiņu ( iegaumējiet, šis mezgls var noderēt arī makšķerējot ar citiem rīkiem). Līdzīgi tiek izmantots mezgls ar nosaukumu The Blood Knot, kuru sasiet ir nedaudz sarežģītāk..

Viens no daudzajiem labiem mezgliem( angl. The Uni-Knot) mušiņas piesiešanai. Protams, ja to rūpīgi izveido un savelk. Es šim nolūkam biežāk lietoju tā sauktos The Clinch Knot vai The Improoved Clinch Knot

Back

 

 

 

Šī ir Jāņa Stikuta privātā mājas lapa. Autora tiesības pieder Jānim Stikutam.
Citām personām ,- ja tas ir atsevišķi norādīts.
Adrese: jst@fishing.lv