home

Visbiežāk uzdotie jautājumi

29.12.2018

INTERNETS


1. Šī ir Jāņa Stikuta privātā mājas lapa.

2. Šajā resurspunktā ir plaša informācija, kurā nav viegli orientēties. Lai labāk saprastu, kas šeit ir atrodams, ieteicams sākt ar lapas kartes izpēti. Tajā lielos vilcienos ir redzama lapas uzbūve.

3. Visvieglāk atrast atbildi uz jebkuru jautājumu var izmantojot meklētāju, kurš ir jaunumu (bloga) lapā. Ieraksti meklētāja lodziņā kādu no meklējamajiem atslēgas vārdiem, piemēram, "lasis" un palaid meklētāju. Der atcerēties, - ja vārdā būs latviskās mīkstinājuma vai garumzīmes, var rasties nepieciešamība to vēlreiz precizēt. Atbildes uz daudziem jautājumiem atrodamas arī arhīva lappusēs.

4. Šajā resurspunktā var atrast manu un manu draugu - makšķerēšanas ekspertu gatavotu informāciju, fotoattēlus un videoklipus, kuri saistīti ar visdažādākajiem makšķerēšanas veidiem, makšķerēšanas sportu un citām tēmām, kuras mani personīgi interesē. Te var atrast arī saites ar citām noderīgām lapām internetā.

5. Šajās lapās nav paredzēta iespēja čatot, nav nedz foruma, nedz viesgrāmatas. Ja ir vēlme paust savu viedokli par kādu makšķerēšanas jautājumu, vari to sūtīt uz manu e-pasta adresi, vai izmantot Facebook iespējas. Atceries, - par publiskotajiem faktiem pilna atbildība gulstas uz informācijas sūtītāju.

6. Tiešsaistes režīmā visvieglāk kontaktēties ar lapas autoru Jāni Stikutu var viņa Facebook profīlā

7. Visvienkāršāk visu papildus informāciju var atrast uzrakstot jautājumu manā FB profīlā vai izmantojot meklētāja palīdzību. Iztrūkstošo informāciju var meklēt arī citās interneta lapās.

8. Manā FB profīlā var saņemt atbildes uz visiem korekti formulētiem un konkrētiem jautājumiem, kuri jebkādā veidā saistīti ar makšķerēšanas tēmu. Jautājumi, kuri saistīti ar kādas firmas sniegtiem pakalpojumiem vai preču iegādi, cenu un kvalitātes izvērtēšanu, robežojas ar reklāmu, tādēļ ne vienmēr uz tiem varu publiski sniegt visu informāciju, kura ir manā rīcībā.

9. Pasākumu plāni aptver tikai tos pasākumus, par kuriem man ir informācija. Parasti šeit izpaliek pasākumi, kuri nav publiski, kā arī komercpasākumi, par kuriem organizātori paši izvēlās ceļus, kā tos reklamēt.

10. Kā jau minēju, jebkuru informāciju internetā visvienkāršāk ir atrast, izmantojot meklētājus. Ieej, piemēram, www.google lv, ieraksti kādu atslēgas vārdu un palaid meklētāju.?

11. Jā, ir iespēja publicēt jebkura autora rakstu, ieskaitot arī fotogrāfijas gan teorijas sadaļā, gan īsākas ziņas un vietu aprakstus jaunumu lapā.

12. Bildes, kuras vēlies publiskot šajā lapā, sūti uz manu adresi jstETAfishing.lv (ETA nomaini ar @). Sūtītājam ir jābūt autora tiesībām uz šo attēlu. Citu prasību nav, taču labāk, ja tās ir elektroniskā veidā. Jebkurā gadījumā bildes tiks apstrādātas un optimizētas izvietošanai internetā.

13. Liela daļa no minibildītēm ir saistītas ar lielāku bildi. Uzklikšķinot uz minibildīti, atveras jauns logs ar lielāku bildi. (ja nav izslēgta Java).

 

COPE


Ja vēlies kļūt par makšķernieku, vispirms jāiepazīstās ar makšķerēšanas noteikumiem tajā valstī, kurā gatavojies makšķerēt, un tie jāapgūst. Protams, vienlaicīgi jāapgūst arī minimālās zināšanas par zivīm. Būs jāzin vismaz, kā katra zivju suga izskatās, zivju dzīves veids un uzvedība. Ja gribi gūt sekmes, protams, ir jāapgūst arī makšķerēšanas teorētiskā puse - būs jāpārzin gan inventārs un tā dažādo sastāvdaļu nosaukumi, gan makšķerēšanas paņēmieni.
Pilnu makšķerēšanas un dažādu sacensību noteikumu tekstu vari atrast šeit.

1.Uzsākt var ar jebkuru makšķerēšanas veidu. Nedaudz vienkāršāk, jo sevišķi iesācējam, ir makšķerēt sīkās zivtiņas ar pludiņa makšķeri. Ļoti līdzīga ir grunts makšķerēšana - te ir viss kā pludiņmakšķerēšanā, tikai bez pludiņa. Ziemā, kad ir ledus, vienkārša un pieejama ir zemledus makšķerēšana. Dināmiskāki veidi ir spiningošana un mušiņmakšķerēšana.

2. Latvijā makšķerēšanas noteikumi ļauj makšķerēt gan jūrā, gan upēs, gan ezeros. Svarīgi ir pašam izvēlēties. No tavas izvēles lielā mērā būs atkarīgs nākošais solis - inventāra izvēle.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

3. Inventāra izvēle pirmkārt ir atkarīga no makšķerēšanas veida. Par makšķeri parasti dēvē komplektu, kurā ir vismaz trīs lietas - kāts, aukla un āķis. Vispirms ir jādomā par makšķerkātu (spininga kātu, mušiņmakšķeres kātu, mazmakšķerīti ziemā). Izvēloties pludiņmakšķeri, vienkāršos gadījumos var iztikt bez spoles, taču visos pārējos gadījumos nepieciešama būs arī spole. Makšķeraukla un āķis (māneklis, mušas, mormiškas) - tie, kā saka, ir tikai svarīgi sīkumi. Konkrētie inventāra parametri ir atkarīgi no daudziem apstākļiem - kur un kādas zivis gatavojies makšķerēt, tavas fiziskās kondīcijas, cik nopietni gatavojies nākotnē pievērsties makšķerēšanai.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

4. Kad radusies skaidrība par vēlamo, zināmā mērā ideālo inventāru, atliek vēl viens svarīgs jautājums, uz kuru ir jārod atbilde, - cik liels ir tavs budžets. No tā būs atkarīgs nākošais solis - konkrētā komplekta izvēle.

Pieejamakā no cenas viedokļa ir pludiņmakšķere (neskaitot ziemas mazmakšķerīti). Šodien vienkāršu un labu pludiņmakšķeri var iegādāties par 5 - 20 EUR (visas cenas ir orientējošas). Vidējas klases komplektu var iegūt par 30 - 100 EUR. Taču ir varianti, piemēram, štekera makšķeres pats vienkāršākais komplekts maksā vairākus simtus eiro.
Lēta mušiņmakšķere (kāts,spole,aukla) var maksāt 30 - 50 EUR. Lētāk būs, pērkot nedaudz lietotu inventāru. Labs iesācēja komplekts jauns maksās aptuveni 80 - 120 EUR.
Vismaz tikpat maksās nākošais kāts. Nopietniem iesācējiem iesaku taupīt tikai uz kāta rēķina, pie tam šodien var atrast labus kātus, kuri maksā kādus 20 - 50 EUR.
Jārēķinās, ka kātu viegli var salauzt vai pēc kāda laika, kad makšķernieks pats sāk saprast nianses, radīsies doma par labāku kātu. Laba, pietiekoši augstas klases spole 30 - 50 EUR robežās kalpos vismaz desmit gadus un patiks ilgi, laba mušiņaukla 20 - 30 EUR robežās arī kalpos ilgi. Ja MM iepatiksies, kātu kolekciju var papildināt, pirmo noliekot rezervē vai atdodot jaunajai paaudzei.
Līdzīgi ir ar spininga inventāru, starpība, ka izpaliek speciālā aukla, bet nedaudz lielāki izdevumi būtu jāziedo labai makšķerauklai un mānekļiem. Lētu un iesācējam pietiekoši labu spiningu šodien var nokomplektēt par 50 - 80 EUR.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

5. Kāds būs nākamais SOLIS?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

6. Ar kādām papildus IZMAKSĀM būs jārēķinās ?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

7. Kāds inventārs ir nepieciešams?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

8. Makšķerēšanas noteikumi un visas normas, kuras regulē makšķernieka uzturēšanos konkrētajā vietā pie ūdenstilpes.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

9. Makšķerniekam jāmāk nokomplektēt (salikt) makšķeri, iemest ēsmu vai mānekli ūdenī, izvilkt zivi un noteikt, kādu zivi esi izvilcis. Jāmāk arī zivi atlaist atpakaļ. Tas varētu būt minimālais iemaņu apjoms.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

10. Makšķerējot Latvijā, ar nelieliem izņēmumiem, katram ir nepieciešama makšķernieka karte (MK). Tā var būt gan trīsmēnešu karte, gan gada karte. Ja tu, atbilstoši makšķerēšanas noteikumiem, esi to starpā, kuriem MK nav nepieciešama (invalīds, jaunāks par 16 vai vecāks par 65 gadiem), tev jābūt līdzi personību apliecinošam dokumentam, no kura var spriest par tavām tiesībām. Vietās, kur ieviesta licencētā makšķerēšana, jāiepazīstas ar vietējiem noteikumiem, viticamāk, ka papildus ir nepieciešama vietas apsaimniekotāja izdota licence.

11. MK var iegādāties makšķerlietu veikalos vai pasta nodaļās.

12. Pie pirmajām svarīgākajām iemaņām, kuras jāapgūst mājas apstākļos pieskaitu mezglu siešanu. Makšķeres neatņemama sastāvdaļa ir aukla ar pavadiņu, virpulīšim, mānekli, āķiem. Tas viss ir skaisti un izturīgi jāsavieno. Kā tas izdosies, to lielā mērā noteiks pirkstu veiklība. Tāpēc ieteicams mājas apstākļos apgūt vismaz četrus biežāk lietojamos mezglus, - kā piesiet āķi ar un bez cilpiņas, kā sasiet divas auklas, kā pamatauklai pievienot pavadiņu. Pārējo visu varēsi izdarīt, zinot šos mezglus. Der zināt, ka katru no šīm operācijām var izdarīt ar dažādiem mezgliem. Lai visa ķēdīte nezaudētu stiprību, jāizvēlas mezglu veidi, kuri vismazāk samazina auklas stiprību mezglā. Protams, eksistē rinda gudrāku un specifiskāku mezglu, taču tos var apgūt vēlāk.

13. Ieteicams zvanīt tuvākajiem valsts inspektoriem. Viņu adreses tu vari atrast šeit.

14. Ja lasīji uzmanīgi, bet neatradi atbildes uz savu jautājumu, ieraksti to manā FB ziņu lentā.