LUCKY JOHN FESTIVĀLS 2009  BABĪTES EZERĀ

Printēt

 

Svētdien, 18. oktobrī Salas pagasta Upeniekos Rīgas Mednieku un makšķernieku biedrības laivu novietnē, pulcējās spiningotāji uz kārtējo firmas SALMO rīkoto spiningošanas festivālu Lucky John. Šis pasākums spiningošanas sezonas izskaņā notiek jau astoto gadu pēc kārtas un gadu no gada gribētāju tajā piedalīties kļūst aizvien vairāk un vairāk. Arī šogad, neskatoties ne uz kādu finansiālo krīzi, dalībnieku nebija mazāk nekā citus gadus, bet pat vairāk. Kopā  bija 140 dalībnieki.. Burtiski pāris dienu laikā, pēc tam, kad tika uzsākta dalībnieku reģistrācija internetā, visas pieejamās organizātoru laivas bija aizņemtas un organizatori atkal bija spiesti pieļaut ierobežotam dalībnieku skaitam līdzdalību festivālā ar personīgām laivām. Acīm redzami ir tas, ka uz Lucky John festivālu būtu gatavi ierasties vismaz piecas reizes vairāk interesentu, tikai tas nav iespējams, jo vienkārši laivu skaits ir ierobežots, kā arī nebūtu kur novietot automobiļus un piepumpēt līdzatvestās laivas.

LUCKY JOHN PIRMAIS MILJONS

Šis gads firmai SALMO ir īpašs. Kopš firma ir uzsākusi ražot un realizēt vizuļus ar firmas zīmi Lucky John viņiem ir izdevies saražot un pārdot jau veselu miljonu vizuļu un tieši šajās dienās ir uzsākta populāro vizuļu otra miljona ražošana.
Pats Lucky John jeb "veiksminieks Jānis", kurš patiesībā ir Latvijas makšķerēšanas sporta federācijas prezidents Jānis Stikuts, atzinās, ka viņam pašam par pārsteigumu firma SALMO par godu otrajam miljonam dāvāja viņam personīgi "nelielu" suvenīru - jauno vizuļu komplektu, ar kuru aizsākas otrā miljona apguve. Jaunie mānekļi ir labi pazīstamie "vecie" vizuļi, kuri ir kļuvuši kvalitatīvāki un ieguvuši jaunu noformējumu.
No šī gada firma SALMO ir uzsākusi vizuļu Lucky John ražošanu, izmantojot jaunu tehnoloģiju, kā rezultātā ir jūtami paaugstinājusies šo roteru darbības efektivitāte. Roteru lapiņa tiek izgatavota no augstas kvalitātes speciāla sakausējuma misiņa. Katras lapiņas pulēšana ir roku darbs, ko uztic tikai labākajiem sava aroda meistariem. Testējot mānekļus, tika nolemts atgriezties pie sākotnējās LUCKY JOHN roteru serdes formas, kas tika atzīta par veiksmīgāko konstruktīvo risinājumu. Mānekļa daļas savā starpā tiek savienotas ar atsperīgu nerūsējošā tērauda stiepli. Tāpat kā agrāk, šo mānekļu aizsargpārklājumam tiek izmantots zelts vai sudrabs.
Rotiņi tiek komplektēti ar kvalitatīviem firmas VMC āķiem. Katras sīkākās detaļas apstrādes kvalitāte tiek rūpīgi pārbaudīta visā ražošanas procesā. Uzlabots ir arī iepakojums. Tagad katrs māneklis tiek piedāvāts pircējiem ērtā blisteriepakojumā. Visi LUCKY JOHN vizuļi ir sadalīti 3 sērijās: MAL, MA un MK. Neatkarīgi no modeļa LUCKY JOHN vizuļi sāk rotēt uzreiz pēc to iekrišanas ūdenī, un to augsti vērtē pat paši prasīgākie makšķernieki.
Jāatzīst, ka arī es biju pārsteigts, kad firmas SALMO prezidents Gundars Kurzemnieks man parādīja jaunos Lucky John rotiņus. Tas, ka jaunie Lucky John rotiņi ir izgatavoti daudz augstākā kvalitātē ir redzams uzreiz pat ar neapbruņotu aci. Turot tos rokās, sajūta ir tāda, kā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, kad paciņā no Kanādas vai ASV uz Latviju tika atsūtīti daži oriģinālie MEPPS rotiņi, kuri mums toreiz bija dārgāki par zeltu. Ja agrāk ražotos SALMO Lucky John, rotiņus daudzi spiningotāji pirka un izmantoja galvenokārt tādās vietās, kur neizbēgami bija jānorauj daudz vizuļu, piemēram, agrā pavasarī uz taimiņiem Salacā un Ventā, jo tie bija ļoti lēti salīdzinot ar pasaules slaveno firmu produkciju, tad tagad, sadārdzinoties tikai vidēji par 20 procentiem, Lucky John, manuprāt, kvalitātes ziņā ir pat pamatīgi apsteidzis savus slavenos konkurentus. Tagad viņu rotiņus noteikti pirks un izmantos ne tikai tāpēc, ka tie ir lēti, bet arī to augstās kvalitātes dēļ. Personīgi es, jau pavasarī izmēģināšu MK un MA un MAL sērijas rotiņus Latvijas foreļupēs un ja iznāks aizbraukt spiningot līdakas uz Ālandu salām, tad tur spiningošu ar DUO BRITE.

PIRMS STARTA

RMMB laivu novietnē festivāla dalībnieki sāka pulcēties vēl tumsā, pirms 8 no rīta, jo bija jāsaņem laiva un Lucky John vizuļu komplekti, kā arī jāpadzer rīta kafija un jāuzkož kāda sviestmaize.
Šogad festivāla organizētāji dalībniekiem piedāvāja izvēlēties vienu no trim iespējamajiem vizuļu komplektiem, kuros bija vismaz četri no jaunajiem Lucky John rotiņiem un pa vienam 11 cm garam divdaļīgajam mūdzim sarkanā, burkānu vai dzeltenā krāsā. Interesanti, ka vispieprasītākais festivāla dalībnieku vidū bija trešais komplekts, kurā bija dzeltenais mūdzis. Acīm redzami, sarkanais un burkānu krāsas mūdži ir katra pieredzējušā spiningotāja bruņojumā, bet dzeltenais ir kaut kas jauns un mazāk zināms, tāpēc no 140 dalībniekiem sarkanā un burkānu krāsas mūdžu komplektus izvēlējās pa 40, bet dzeltenā mūdža komplektus 60 dalībnieki. Festivāla laikā vizuļu reklāma atradās pazīstamā un titulētā Latvijas sporta makšķernieka Normunda Grabovska rokās.. Drīkstēja izmantot arī no mājām atvestus un iepriekšējos gados pirktus Lucky John vizuļus. Es, piemēram, biju nolēmis konsekventi copēt uz to Lucky John vobleri ,uz kuru pašā pirmajā festivālā man izdevās noķert septītnieci un uzvarēt un kuru vēl aizvien neražo masveidā. Starp citu, tas eksistē tikai vienā eksemplārā un to joprojām mīl "grauzt" lielās līdakas, tā ka firma SALMO tam jau divas reizes veikusi speciālu apkopi un simtprocentīgi ir atjaunojusi krāsojumu.
Pēc tam, kad laivas un vizuļi bija sadalīti, pats veiksmīgais Jānis atgādināja, ka ieskaitē tiks ņemtas tikai tās līdakas, kuras būs vismaz 60 cm garas, tas ir par desmit centimetriem garākas nekā atļauj lomā paturēt makšķerēšanas noteikumi un neilgi pirms 9 no rīta deva startu dalībniekiem.

COPE

Festivāls Lucky John būtiski atšķiras no praktiskās spiningošanas sacensībām, jo nav jācenšas noķert maksimāli daudz līdaku un nav būtisks noķerto zivju kopsvars. Ieskaitē iet tikai tās līdakas, kuras ir garākas par 60 cm un par katru tādu līdaku dalībnieks saņem vienu lotorejas biļeti, kura dod tiesības piedalīties balvu izsolē. Tikai tas, kuram izdosies noķert pašu lielāko līdaku, saņems galveno balvu. Tāpēc vispareizākā copes taktika ir likt uz visu banku. Konsekventi spiningot uz palielu vobleri un censties to novilkt maksimāli lēni, lielo līdaku slēpšanās vietu tuvumā. Vispiemērotākie tam no firmas SALMO Lucky John vizuļiem ir grimstošie vobleri ROLLING MINNOW vai tā saucamie mūdži vai burkāni, kā vēl viņus daži sauc. ROLLING MINNOW, mūdzis vai burkāns ir lēni grimstošs divdaļīgs vai trīsdaļīgs koka vobleris, kurš no citiem atšķiras ar to, ka tam nav mēlītes un tāpēc no tā kustības ātruma viņa iegrime daudz nemainās. Vispiemērotākais viņš ir ezeros vai jūras līčos, kuri ir 1 līdz 2 metrus dziļi. Ar viņu nav viegli spiningot, jo viņš ir jāvelk ļoti lēni, toties rezultāti ir lieliski. Interesanti, ka uz šo vobleri līdakas labi ķeras ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs: Ālandu arhipelāgā un Zviedrijā, pie kam tieši spiningojot uz mūdžiem, mūsu spiningotāji sensacionāli uzvarēja Baltic Pike Trophy festivālā Zviedrijā.
Pirmo līdaku jau plkst. 9.20 noķēra Ģirts Zariņš, par ko vēlāk viņš saņēma speciālu balvu. Pēc tam uz veiksmīgā Jāņa mobilo tālruni viena pēc otras nāca ziņas par to, ka ir noķertas 68, 75 un 80 cm garas zaļssvārces. Man šoreiz nepaveicās. Nekur tālu no bāzes nebraucu un uz savu lielo vobleri velcēju Spuņupē. Jutu tikai vienu copi, bet tā noteikti nebija pārāk liela līdaka, jo uz voblera bija redzamas jaunas, ne pārāk lielu zobu kodiena pēdas. Vispār pašā Spuņupē tika noķertas vairākas līdakas, bet ne viena no tām nebija nekāda lielā. Dažas bija zem nepieciešamajiem 60 cm un tikai divas bija lielākas par noteikto minimālo izmēru. Starp citu, tas ka lielākās līdakas vēl aizvien ir atrodamas ezerā un nevis Spuņupes vai Gātes tuvumā, kā arī tas, ka ezerā vēl aizvien peld pelēki gulbji norāda uz to, ka līdz salam vēl ir pietiekoši ilgs laiks un spiningošanas sezona vēl tik drīz nenoslēgsies. Šoreiz lielākās līdakas izdevās noķert tiem, kuri brauca diezgan tālu ezerā vai nu pa kreisi Rīgas virzienā, vai pa labi uz tā saucamo kolhoza līci. Sākot no 12.30 festivāla dalībniekus krastā gaidīja siltas pusdienas un viņi cits pēc cita atgriezās bāzē un uzrādīja savus lomus. Pavisam festivāla Lucky John dalībnieki noķēra 22 līdakas, kuras bija 60 līdz 85 cm garas. Ar skaistiem lomiem izcēlās pazīstamie spiningotāji Jānis Strazdiņš, Jānis Ozoliņš, kā arī vietējie matadori Edgars Dzenis un Viesturs Buls. Jānis Stikuts personīgi izmērīja visas lielās līdakas, kā arī aptaujāja veiksminiekus, uz ko viņiem izdevās tās noķert. Kā jau bija gaidāms lielākā daļa tika noķerta uz ROLLING MINNOW, jeb mūdzi, tikai interesanti, ka uz dažādi krāsotiem mūdžiem. Piemēram, Jānis Strazdiņš savas līdakas noķēra uz melnā krāsā krāsotu mūdzi. Citiem bija veicies uz balto, bet citiem uz sarkano un burkānu krāsā krāsoto. Pašu lielāko, 85 cm garo zaļsvārci Edgars Dzenis noķēra uz džerku Salmo Slaider, bet pārsteidzoši bija tas, ka lielās līdakas tika noķertas arī uz jaunajiem firmas SALMO Lucky John rotiņiem.

NOSLĒGUMS UN APBALVOŠANA

Festivāla organizētāji, firma SALMO bija sarūpējusi daudzas balvas. Galveno balvu par lielāko noķerto līdaku no Jāņa Stikuta jeb Lucky John rokām saņēma Edgars Dzenis. Par pirmo noķerto līdaku Ģirts Zariņš. Pārējās balvas tika vienkārši izlozētas to spiningotāju vidū, kuri bija noķēruši ieskaites līdakas.
Nereti copē gadās dažādi starpgadījumi, arī šoreiz tas neizpalika. Vienam no dalībniekiem ezerā ieķērās enkurs un nelaimīgā kārtā, to mēģinot izraut ārā, laiva apgāzās un neveiksminieks, ģērbies siltajās drēbēs un, ar neoprēna zābakiem kājās, iekrita aukstajā ūdenī. Ūdens temperatūra bija tikai + 3 grādi pēc Celsija skalas un, kā zināms, cilvēks nevar ilgstoši atrasties tik aukstā ūdenī. Viņa dzīvībai draudēja reālas briesmas. Laimīgā kārtā ūdenī iekritušajam atsteidzās palīgā cits spiningotājs un viss beidzās laimīgi. Firma SALMO nolēma apbalvot arī šo drosminieku, kurš reāli izglāba nelaimē nonākušo kolēģi.