Mežeņu laiks.

Reinis Rutkis 06.03.2004.


Tīri aritmētiski no marta sākama līdz maija sākumam ir palikuši divi mēneši un tas viennozīmīgi nozīmē, ka līdz mežavimbu sezonai ir atlicis tieši tik pat. Lai atsvaidzinātu savas pērnā gada sajūtas un un iekustinātu jūs šo zivju makšķerēšanas virzienā neliels pasttāsts (šoreiz patiess) no pagājušā gada.

Pērn aprīļa beigās kopā ar skolniekiem aizbraucām uz Lielupi noslīpēt ar ūdeņiem saistītos mušiņmakšķerēšanas elementus. Üdens līmenis upē bija paliels taču dzidrs, mums solot labu sapalu makšķerēšanu, kā allažaž pavasarī. Pēc pāris stundām mierīgas darbošanās izrādījās, ka sapalu aktivitāte nebūt nav tā labākā un atlikušo laiku nolēmām veltīt treniņiem. Tuvojoties vakaram, pēkšņi līdz mums atskrēja vienmēr nervozais EGILS 2, ar ziņu, ka lejpusē ārdās smukas meženes, kuras nu nekādi nevarot pierunāt uz sadarbību. Aizsteidzoties notikumiem priekšā jāsaka, ka diemžēl tā arī izrādījās…

Vakara pusē nonākot līdz solītajai vietai ik pa pāris minūtēm ūdens virspusē pirms krāces izdevās pamanīt iespaidīgus rinķus, un viennozīmīgi varēja noprast, ka mežavimbām ir barošanās laiks. Diemžēl EGILS 2 visu dienu darbojoties še ar līdaku mušām un klasiskajiem badžeriem neko nebija dabūjis, līdz ar to mušu atlasīšana bija jāsāk no nulles. Apskatot vietu, nācās secināt, ka metieni šeit jāizdara tāli – vismaz 20 bieži 25 –30 metri, jo kā jau parasti lielākās meženes barojās tālāk no mums. Sākam.. Par cik zivis uzturas augšpusē krācei lielā straumē, un ārā bija agrs pavasaris – kā pirmās mušas tomēr mēģinājām klasiskos buggerus, taču nekā. Par cik vasaras laikā bieži labus rezultātus uzrādīja poperi likām lietā arī šo mušu arsenālu. It kā viss ir perfekti – metiens tāls un precīzs, poperis tiek novadīts tieši virs meženes uzrturēšanās vietām, rokās pamostās ņēmiena priekšnojauta, taču nekā… Rezultātā trīs stundu intensīva darbošanās līdz pat tumsai pārvērtās par fiasko, un vienīgais, kas bija skaidrs, ka uz šo vietu ir jāatgriežas arī pēc pāris dienām.

MudlerIzanalizējot notikušo, nonācām pie secinājuma, ka iespējams zivis barojas ar tajā brīdī aktīvajiem spāres kāpuriem, un strīmeri, kas vadīti metru zem līmeņa nesastāda zivīm nekādu interesi. Acīmredzami jāmeklē bija dziļāk, kā rezultātā nākošo piegājienu uzsākām ar Jim Teeny grimstošajām auklām, kas ļāva pat 2-3 metru dziļumā pie lielas straumes mušu vadīt gar pašu grunti. Jautājums bija vienīgi par mušām…Ņemot vērā, ka mežeņu barības noteikta sastāvdaļa vienmēr ir mazās zivis (mailes, vīķes, auslejas), nolēmām palikt pie Mudler Minnow mušām.

MudlerminkyTrešdienas rītā, kamēr vēl saules pielietajā upes krastā uz spoles tinu Teeny auklu Egīla kāts jau bija stipri ieliecies. Pēc pāris minūšu cīņas atlaista tika vairāk kā 2 kg smaga mežene – dziļi vadītais Mudlers nostrādāja. Par cik savu makšķeri nebiju paspējis vēl nokomplektēt Egils bija tik laipns un iepauzēja, ļaujot izmantot savu rīku arī man. Desmit minūtēs divas zivis iekāroja manu mušu taču cīniņš nesekoja, jo vai nu sliktā piecirtiena dēļ vai citu apstākļu sakritības vadītas zivis nospirinājās. Egīlam veicās labāk – no pāris copēm viena izdevās rezultatīva. Un atkal nostrādāja jau sevi pierādījusī metode. Aizsteidzoties notikumiem priekšā jāsaka, ka todien otrs Egils arī tika pie divām skaistām meženēm, darbojoties līdzīgās stilā, tāpēc nedaudz sīkāk par pašu metodi un aprīkojumu.

Metode.
Metieni tiek izdarīti perpendikulāri vai nedaudz pret straumi virs zivs uzturēšanās vietas. Pēc iemetiena izdarīšanas ar mendinga palīdzību jāpanāk pēc iespējas ātrāka auklas nogremdēšana.(Skatīt teorijā sadaļu mendings) Kad lejup pa straumi nestā aukla atrodas nedaudz virs zivs uzturēšanās vietas tās pagarināšana ir jāpārtrauc. Sākot ar šo brīdi auklu straume sāk spiest pie krasta un muša sāk peldēt ar lielu paātrinājumu. Papildus mušas ātruma piešķiršanai var nedaudz ievilkt auklu (tā saucamais strips). Tieši šinī brīdī parasti seko cope. Kad aukla ir iznesta pie krasta to ievelk līdz apmēram 8-10 metru garumam, izceļ no ūdens (efektīvi izmantot riņķa metienu) un atkārto metienu.

Aprīkojums. 6-7 klases mušiņmakšķere, vēlams 9 pēdas gara. Grimstošā aukla, vai sistēma ar grimstošām šaujošām galvām. Pavadiņa 5- 6 pēdas gara, resnā gala diametrs 0.45 tievā 0.25 mm.
Lai ērtāk darbotos ar lielo auklas daudzumu ieteicams izmantot auklas groziņus (tā saucamos Stripping basket)
Pamēģiniet – meženes mēdz būt pietiekoši lielas.