No labās vai kreisās puses?

Egils Collenkopfs 08.03.2004.
Pāris reizes jau tika pieminēta tāda lieta kā iemetienu veikšana nevis vertikālā plaknē, bet horizontālā. Kam tas vajadzīgs? Vajadzīgs un pat ļoti un tieši šo metienu vislielākais pielietojums ir tieši praktiskajā makšķerēšanā. Ne vienmēr mēs makšķerēsim iebriduši kādā lielā upē Ventā, Gaujā. Lielākais daudzums mūsu upju ir dadz mazāku izmēru un vēl laikam tālu līdz laikam, kad to krasti būs iztīrīti un izmenedžēti tā, lai būtu tur ērti darboties ar mušu veicot metienus pāri galvai. Tāpēc sāksim iepazīties ar paņēmieniem kā makšķerēt šādas upes.

 Paņēmienu kā tas iespējams ir daudz: Riņķa metiens, dinamiskais riņķa metiens, virzienu maiņa ar riņķa metienu palīdzību, sānu metiens. Pie pēdējā, kā vienkāršākā, arī apstāsimies.

Tātad pilnīgi nekā sarežģīta tas pats standarta iemetiens tikai ar to starpību, ka tiek izdarīts horizontālā plaknē, jeb var teikt, ka virs ūdens. Kā jau rakstīju parasti tas padodas labi pat iesācējiem, jo labāk var redzēt kur apstādināt roku un kā izgriežas auklas cilpas. Tas ir labi ja makšķerējam no sev izdevīgās labās puses, bet dzīvē jau nav tik ideālas situācijas, ka tikai ar to vien tiksim cauri. Var būt tādi apstākļi, kad jāmakšķerē arī no kreisās puses, jo ne vienmēr būs tā, ka varēsim pāriet uz otru krastu. Tātad nepieciešams apgūt kā var mest ar labo roku no kreisās puses.

Vienkāršākais veids kā parasti to mēdz rādīt dažādi instruktori ir tāds, ka jūs metat sev ierastajā veidā turot auklu gaisā un tad vienkārši sākat liekties uz kreiso pusi turpinot izdarīt iemetienus. Jā var darīt arī tā, bet tad jums jābūt ļoti labā fiziskā formā un jāapmeklē vēl kādas papildus aerobikas stundas, lai kādu pusdienu spētu tādā pozīcijā nostaigāt pa upi. Nav īpaši nopietni, vai ne?

 Protams, ka to var izdarīt arī neliecoties un tas arī būtu jāmēģina apgūt. Pirmais galīgi elementārs vingrinājums būtu pavisam vienkāršs. Paceļam auklu gaisā un veicam pašu vienkāršāku standarta metienu uz aizmuguri. Uzreiz pēc stopa, kamēr aukla taisnojas, roku noturot kātu iepriekšējā stāvoklī pārnesam pāri galvai uz kreiso pusi. Tas notiek mūsu pauzes laikā. Metienu uz priekšu izdaram jau pār kreiso plecu. Principā tik vienkārši, ka pat gribēdams te neko sliktu un nepareizu sadarīt nevar. Šis paņēmiens ar puses maiņu pauzes laikā brīnišķīgi strādā arī kā patstāvīgs metiens apstākļos, kad jums vējš pūš labajā plecā. Tādā veidā pasargāsieties no iespējas aizķert sevi ar auklu vai mušu ( neieplānots pirsings nav mums vajadzīgs šoreiz), ko vējš pūš jums virsū. Pauzes laikā jūs nomainiet auklas lidojuma plakni un vējš to metienā uz priekšu pūtīs jau prom no jums. Sanāk labi? Varam veikt nākamo solīti.

Arī metienu uz aizmuguri pārnesīsim uz kreiso pusi. Pirmā daļa metiens uz priekšu jau mums strādā no iepriekšējā vingrinājuma. Tagad arī metienu uz aizmuguri centīsimies izdarīt pār kreiso plecu. Izdarot šo metienu ir viena laba lieta. Atskaites punkts, kur apstādināt roku kustībā uz aizmuguri. Vienkāršākais ir to izdarīt pret savu kreiso aci. Tas ļauj ļoti precīzi apstādināt kātu, jo negribēsiet taču tā “maigi” ievilkt sev pa aci . Tai pat laikā nedaudz pašķielējot var arī labi pārliecināties, ka rokas locītava nav atliekusies. Kur var parādīties problēmas? Problēma var būt tikai ar to, ka šai kustībai pie lielākiem auklas garumiem sāk pietrūkt rokas kustības amplitūdas. To var iegūt nedaudz pagriežoties uz metiena pusi jeb nedaudz izvirzot labo kāju uz priekšu un izdarot garāku kustību uz priekšu, jeb pastiepjot arī roku uz priekšu. Centīsimies joprojām saglabāt vienmērīgu un līdzenu spēka pielikšanu, lai izvarītos no nesmukām cilpām un tad jau visam vajadzētu sanākt kā nākas.

 Kad šis vingrinājums sāk izdoties labi, varam tupināt sagāzt metienu plakni līdz pilnīgi horizontālai. Pats grūtākais ir tieši šis iepriekšējais metiens pār kreiso plecu gandrīz vertikālā plaknē un ja to izdodas veikt, tad pārējais jau ir tīrās “ bērnu spēlītes”. Jā gandrīz piemirsu, šim metienam arī var izmantot dubulto ievilcienu, protams. Pie kam, lai cik dīvaini tas nebūtu tas strādā vēl efektīvāk nekā ierastajā pusē. Bet par to parunāsim kaut kad ..rudenī vai arī nodarbībās.

 Visu šo vingrinājumu mērķis ir panākt lai jūs mācētu darboties un turēt auklu jebkurā leņķi pret sevi un šīs iemaņas ir tiešām nepieciešamas nevis kā teorētiski iespējama darbošanās, bet noderēs tieši praktiskajā copē. Pavasaris tuvojas un izmantosim laiku lietderīgi. Zivis droši jau būs noilgojušās pēc kādas mūsu nimfiņas