Metīsim bez spēka.

Egils Collenkopfs 04.03.2003.

Ilgi domāju, ar ko turpināt.

Ar laba iemetiena uz aizmuguri nozīmes aprakstu, ar dubulto ievilcienu, vai ko interesantu no triku metienu sērijas. Tas viss ir nepieciešams un vajadzīgs īpaši praktiskajā copē, bet nekas te nestrādās, ja nebūs labas pamatiemaņas vienkārši turot auklu gaisā. Jā tos pašus astoņus desmit metrus auklas, vairāk nevajag.

Turot šādu auklu gaisā mēģiniet paspēlēties ar cilpām,- viedojot tās šaurākas un platākas, tā lai tas nebūtu no sērijas: nu tāda šoreiz iznāca, bet gan: es gribēju, lai cilpa būtu šaura un lūk tā ir šaura, ovālas formas un skaisti izgriežas vertikālā plaknē. Tas nozīmē, ka ir laba metiena trajektorija, vai kāta spice metiena laikā ir gājusi pa taisnu līniju, ja runājam par metienu, kad kāts tiek turēts gandrīz vertikālā stāvoklī. Tas strādā? Ja strādā, ejam soli atpakaļ. Tieši tā es nepārrakstījos.

Mēģinam darīt to pašu, bet ņemam nost pielikto spēku. Vieglāk, vieglāk un pavisam ar minimālu spēku. Atskaites punkts šai gadījumā būs, lai auklas cilpas nekristu zemē. Ja pie minimāla spēka cilpa vēl nekrīt, tad spēka ir pielikts tieši tik cik vajag. Vienā brīdī vajadzētu veidoties sajūtai, ka kātam strādā tikai pati spice un liekas, ka šai momentā aukla paliek ievērojami smagāka. Tas arī ir šā vingrinājuma galvenais mērķis, lai jūs spētu sajust šo auklas smagumu. Šajā brīdī var teikt, ka aukla tiek mesta tikai ar pašu kāta spici un pozitīvākais moments- uzreiz sajutīsiet, ka daudz labāk spējat kontrolēt auklas lidojumu un cilpu veidošanu. Tas ir arī veids kā būtu jāsāk metieni ar pilnīgi jaunu kātu, ko vēl neesat apguvuši. Šis paņēmiens ļauj reāli jums aprast gan ar kāta akciju, gan ātrumu un pielāgot savas kustības konkrētajam kātam.

Tad pie šī paša minimālā spēka pamēģināsim paātrināt savas kustības. Vēlreiz piezīmēšu: nevis spēcīgāk, bet ātrāk. Ja vis ir pareizi darīts, rezultā cilpai vajadzētu kļūt vēl šaurākai. Citreiz labi šis paņemiens strādā ja metienus izdarām horizontālā plaknē. Mani novērojumi rāda, ka nez kāpēc tieši metot horizontālā plaknē, pat iesācējiem ir daudz vieglāk kontrolēt gan cilpas, gan arī pareizi apstādināt kātu. Ticamāk tam izskaidrojums, ka šai gadījumā jūs labi redzat visus šos elementus.

 Kur jāapstādina kāts? Kā lido aukla uz aizmuguri? Kad tā ir pilnīgi iztaisnojusies? Ja arī jums labāk izdodas mest turot kātu horizontālā plaknē, iesaku padarboties kādu laiku un pacensties iemācīt savai rokai šīs pareizās kustības.

Tad mēģiniet tās atkārtot jau vertikālajā plaknē. Kā vēl var sevi apmānīt? Pieņemsim, Jums labi izdodas šie metieni “virs ūdens”, bet paceļot kātu –pilnīga avārija. Pamēģiniet izdarot šos metienus horizontālā plaknē pats pieliekties tuvāk šai plaknei. Izdodas? Kādu laiciņu padarbojieties, tad lēni nepārtraucot vēzienus atliecieties normālā pozīcijā. Veicot visus šos trenniņus iesaku veikt maksimāli līdz desmit vēzieniem, tad nolaidiet auklu uz brīdi zemē. Tas darāms, lai jūs ātri nepagurtu. Lai arī kā neliekas, ka neesat noguris ( pareizāk jūsu roka), tas tomēr tā ir un labāk izbēgt no šī noguruma, lai nesamācītos nepareizas kustības.

 Visa šā pastāsta galvenais mērķis tomēr bija vēlreiz akcentēt jūsu uzmanību, uz pareizu spēka pielietošanu metienu laikā. Pirmkārt, jūs tādā veidā stipri ekonomējiet savus spēkus, jo galu galā mūsu mušošana nav smags darbs, bet izprieca. Attiecīgi tā arī jāmet, viegli, bez spēka kā atpūšoties. Otrkārt, jo mazāk spēka jūs lietosit metienā, jo iegūsiet gludākas un skaistākas cilpas, bet tās, kā jau zinām, lido un pie tam jo skaistākas jo tālāk.