Ziņu arhīvs. Jūnijs 2003.


 

:: Babītes ezera faniem     30    29.06.2003 13:54

No 01. jūlija Babītes ezers ir pieejams makšķerēšanai. Par ezera atklāšanu interese, kā parasti, ir liela. RMMB bāzē uz pirmās dienas pirmo maiņu visas 50 laivas jau ir rezervētas, taču uz citām dienām dažas vietas ir brīvas. Interesēties pa tel. 6842268, 9767250

:: Eholote ar raidītāju     29    29.06.2003 09:52

Mobīlā eholote RF10Tie, kas nopietni makšķerē ar pludiņa makšķerēm, zin, ka, ierodoties jaunā makšķerēšanas vietā, vispirms ir vēlams noskaidrot gultnes struktūru, dziļumu un aizaugumu makšķerēšanas vietā. Tikai seklās vietās to var novērtēt vizuāli, dziļākās tiek pielietoti arī citi paņēmieni.
Pazīstamā ehološu ražotāja firma Humminbird piedāvā to izdarīt ar mobīla devēja (attēlā zaļā krāsā) palīdzību, kas ietilpst eholotes RF10 sastāvā. Devēju, kurā ir iemontēts raidītājs, piesien pie auklas un vienkārši iemet jebkurā vietā ūdenī. Krastā vai laivā, kur atrodas monitors, uz ekrāna var vērot, cik dziļa ir attiecīgā vieta, un, vai tur ir zivis. Ja pie devēja pievieno makšķerauklu ar ēsmu, varot pat novērot, vai zivis tuvojas ēsmai. Tas viss makšķernieka ērtībām.
Pilnam automātiskās copes komplektam vēl vajadzētu mini- telekameru (vai makšķeri ar automātisku pieciršanaas iespēju) un makšķerspoli ar elektrisko piedziņu. To visu rūpniecība jau piedāvā. Vārdu sakot, pasaulē tiek darīts daudz, lai "makšķernieks" varētu zvilnēt pie ekrāna un kaifot, kā viņa vietā personīgais robots ķer zivis.

:: LR čempionāta rezultāti     28    28.06.2003 20:14

LR čempionāts makšķerēšanā ar pludiņa makšķeri pēc starptautiskajiem noteikumiem šogad risinās trijās kārtās. Divas no tām jau aizvadītas. Tās notika Ventā. Pateicoties Raimondam Vaišļam, kurš papūlējās atsūtīt man rezultātus elektroniskā formā (.xls fails), tagad tie pieejami visiem, kurus tas interesē.

:: Kas ir kas UK     27    28.06.2003 10:07

TTW July 2003.
UK veiktās pēdējās aptaujas rāda, ka UK makšķerēšanas biznesā gada apgrozījums ir gandrīz 700 miljoni eiro apjomā, tajā nodarbinātas ir 27 tūkstoši personas. Visvairāk tiek pārdoti makšķerrīki tajā sektorā, kuru sauc par parasto makšķerēšanu, bet populārāko brendu priekšgalā atrodas Shakespeare un Greys of Alnwick. Joprojām aug realizācija precēm, kuras marķētas ar brandiem Preston, Fox, Ron Thompson, Okuma. Tradicionāli slavenās Daiwa un ABU vairs nav tik ļoti pieprasītas.

Latvijas tirgū samērā plaši ir pārstāvētas gandrīz visas minētās preču zīmes. Shakespeare pārstāv Salmo, bet Ron Thompson un Okuma produktus importē Zilgalvis un Co.

:: "Vai tiešām svarīgi, kur kas ir ražots?"     26    28.06.2003 08:32

Tā saucas Sean O'Driscoll raksts žurnāla "Tackle Trade World" 2003. gada jūlija numurā. Šis žurnāla numurs gandrīz pilnībā velīts lielākajai Eiropas makšķerrīku izstādei EFTTEX, kura šajās dienās notiek Nirnbergā. Autors, apskatot pazīstamu angļu un amerikāņu firmu, tai skaitā mums zināmo, Sage, G. Loomis un Orvis pieredzi, secina, ka šodien makšķerrīku ražošana visā plašā pasaulē ir sasniegusi ļoti augstu līmeni. Tieši tādēļ arī angļu firmas, kurām pietika drosmes savlaicīgi savu ražošanu pārvietot uz Tālajiem Austrumiem, šodien var lepoties ar labiem panākumiem. Izmantojot izdevīgās ražošanas cenas, tās var ietaupīt pietiekoši līdzekļus, kurus savukārt var atļauties investēt brenda reklāmai un uzturēšanai. Secinājums ir viennozīmīgs - labs brends nozīmē vairāk nekā vieta, kur prece ir ražota.

:: Ziņas no ārzemēm     25    26.06.2003 10:47

Ziemeļzviedrija 11 kGMans zviedru draugs Gregers Jonssons informē par jaunumiem spiningošanā Ziemeļzviedrijas piekrastē.
The first english clients that visited the new sportfishing-entrepreneur at Lugnet (close to the river Rickleå in Robertsfors municipality) made a close contact with this magnificent pikelady at 11 kg (22 lb) in the river Rickleå (Catch and release ofcoarse).
They first heard of the place from there good friend, Martin James BBC, and decided to try it, and they got personal records in both size and number of pike caght in one day and will be back with some friends next summer. They have been fishing in both Egypt and Västervik (Sweden) and has found a new favourite when it comes to lurefishing-Swedish Lapland.

:: Spiningotājiem Babītē     24    25.06.2003 22:46

Jūlija otrā pusē Babītes ezera RMMB laivu novietnē pie Spuņņupes ieplānoti dažādi pasākumi spiningotājiem. 19. jūlijā firma CRC, kura Latvijā pārstāv Canon brendu, rīko pasākumu saviem klientiem. 20. jūlijā RMMB saviem biedriem rīko spiningošanas pasākumu, kas ļaus noskaidrot labākās laivu ekipāžas (nolikums), bet 26.jūlijā turpat risināsies LR čempionāts spiningošanas divcīņā (nolikums).

:: Sadarbība ar izdevniecību     23    25.06.2003 16:53

Zivis. Ūdeņu bagātībasMakšķerēšanas sfēra nav iedomājama bez literatūras. Varbūt arī tāpēc interesi par sadarbību ar makšķernieku auditoriju, šoreiz gan internetā tikko izrādīja pazīstamā SIA "Izdevniecība Jāņa sēta". Tā izteica vēlēšanos informāciju par savām grāmatām, kuras varētu interesēt arī makšķernieku auditoriju, turpmāk izvietot arī manā lapā. Tā rezultātā visi lapas apmeklētāji jau šodien var redzēt vienu, gan ne visai jaunas grāmatas anotāciju, kuru sagatavojusi izdevniecība. Grāmatas nosaukums "Zivis. Ūdeņu bagātības".
Ļaujiet jūs iepazīstināt ar zivju virtuves kulinārijas bagātībām, ko sniedz saldūdens, jūras un okeāna veltes!
Vairāk nekā 70 receptes no vienkāršas siļķes līdz izmeklētām delikatesēm – krabjiem, omāriem un gliemenēm – piedāvā katram zivju cienītājam bagātīgu izvēli.
Ar praktiskiem padomiem, ieskatu vēsturē un lieliskām fotogrāfijām par tēmu “zivis un uzturs” šī grāmata sniegs baudu katram interesentam un gardēdim.
Grāmata ir izdota latviešu un krievu valodā.
208 lpp., izmērs 22,5x30 cm


Grezni ilustrētā grāmata var noderēt vispirms jau kā dāvana visiem , kuri ciena un mīl gatavot zivju ēdienus. Tā kā izdevniecība piedāvāja interesantus noteikumus, grāmatas varēs iegādāties arī pie manis. Protams, izdevīgāk kā citūr.

:: Sezona sākusies arī Engures ezerā     22    22.06.2003 18:10

Optimists Aivars Ķ.21.jūnijā tika oficiāli atklāta laivošanas sezona Engures ezerā.
LR čampionāts Ventā man atņēma dienas pirmo daļu, tādēļ Engures ezerā, kurš atrodas mana ezeru favorītu saraksta pirmajā vietā, paspēju "ieskriet" tikai pašā vakarā. Roberts Šiliņš (Engures ezera dabas parks) gan paspēja mani iedvesmot, pasakot, ka gandrīz visi,Vai tādas arī var ņemt? kas šodien atklāja sezonu, ir guvuši labus lomus. Lielākā viņam zināmā līdaka esot bijusi ap 6.5 kG.
Laiks bija patīkams - vidēji stiprs R vējš, mākoņains. Varētu teikt - pareizais Engures laiks, to apstiprināja arī cope. Engurē vakara cope, jo sevišķi vasarā ir ļoti interesanta un var turpināties līdz pilnīgai tumsai. Arī šoreiz pēdējo zivi izvilkām pusdivpadsmitos vakarā. Sekmīgai copei palīdzēja arī tas, ka ātri izdevās atrast vietu, kur bija koncentrējušās zivis.
Neskatoties uz to, ka līdakas mazākas par 2 kG laidām Saulriets Engurē vaļā, par lomu sūdzēties nevarēju. Lielākā gan bija "tikai" 3.4 kG. Asarus neskaitījām. Labākais no vizuļiem izrādījās Lucky John rotiņš sudraba krāsā.
Diemžēl, varējām novērot, un to apstiprināja arī Roberts Š., arī Engures ezeram garām nav gājusi tīklu epidēmija. Joprojām atrodas makšķernieki, kuri oficiāli gan spiningo, bet īstenībā to dara tikai, lai varētu iemest tīklus.

:: LR čempionāta otrā kārta     21    22.06.2003 17:18

Ventā. 21.06.2003.Ventā, vietā, kur notika pirmās kārtas sacensības, sestdien un svētdien notika otrās kārtas sacensības. Tās atnesa veselu rindu pārsteigumu. Pilnīgi neveicās spēcīgajām Salmo un MK Pasaule komandām, kuras veido Latvijas izlases (bilde 180 kB)pamatsastāvu līdzdalībai Eiropas čempionātā Holandē, tās šoreiz neiekļuva pirmajā trijniekā. Šajā kārtā labākos panākumus guva MK Piranja, Profi un Vidzeme. Individuāli labākie bija Pāvels Ržanovs no MK Piranjas, otrā vietā palika Laila Grīnberga no Vidzemes, trešajā - Jānis Volkovs no Profi.Visiem viņiem bija vienāds punktu skaits-3, vietu sadalījumu šajā kārtā noteica pēc noķerto zivju svara. Trīs punkti bija arī Jevgēnijam Grigorjevam no MK Piranja, taču mazāks svars viņam deva tikai ceturto vietu. Interesanti, ka MK Piranja dalībnieki, ieskaitot arī lielāko lomu īpašniekus, visi makšķerēja ar 14 m štekeru makšķerēm. Lielākais loms pirmās dienas trijās stundās bija Pāvelam Ržanovam - 5.200 kG dažādu zivju, otrā dienā - pirmās dienas neveiksminiekam Leonīdam Pankovam, kurš otrā dienā mainīja iebarošanas taktiku un savāca 5.224 kG. Lielāko zivi 2.650 kG breksi noķēra kuldīdznieks Normunds Kleinbergs.

Ventas ainavu (170 kB) var aplūkot, uzklikšķinot uz bildītes.

:: Eiropas klubu čempionāts     20    20.06.2003 22:21

Eiropas šī gada klubu čempionāts makšķerēšanā ar pludiņa makšķeri no 11. līdz 15. jūnijam risinājās Bulgārijā Varnā. Pārliecinošu uzvaru tajā guva Itālijas pārstāvji. Divās dienās ieņemto vietu summa 25. Otrie bija Francijas pārstāvji ar 76 punktiem , trešie - Ungārijas sportisti ar 86 punktiem. No ungāriem tikai par punktu atpalika čehi un vēl par punktu angļi. Divu dienu loms itāļiem bija 64,5oo kG, frančiem - 50,840 kG, ungāriem - 46,840 kG, čehiem - 46,360 kG, angļiem - 46,895 kG. Eiropas 2003. gada čempionātā, kurš jūlija otrajā nedēļā notiks Holandē, piedalīsies arī Latvijas izlases komanda.

:: 2003. gada pasaules čempionāts MM     19    20.06.2003 21:04

Viendienīte. Fragments no Sergeja Fesko bildesNo 11. līdz 18. jūnijam Spānijā Alto Gillego risinājās CIPS 23. pasaules čempionāts mušiņmakšķerēšanā.
Komandu vērtējumā pirmajās trīs vietās bija Francija ar 168 punktiem, Beļģija ar 172 punktiem un Spānija ar 221 punktu. Individuāli pasaules čempiona nosaukumu izcīnīja Stefano Cotugno (Itālija) ar 18 punktiem, sudraba medaļu ieguva Bernard Marguet (Francija) ar 19 punktiem, bronzas medaļu - Jeff Courrier(ASV) ar 21 punktu.

:: Izmaiņas rūpnieciskā zvejā     18    20.06.2003 17:56

Vakar LR saeima pieņēma izmaiņas Zvejniecības likumā. Tās galvenokārt skar rūpniecisko zveju. 3.lasījumam bija iesniegtas sekojošās izmaiņas, ceru, ka to redakcija ir palikusi bez izmaiņām.

Rūpnieciskā zveja ar tīkliem sestdienās, svētdienās un svētku dienās, no ledus brīvajā zvejas sezonā, ir aizliegta visos publiskajos ezeros. Ministru kabinets nosaka kārtību, kuros publiskajos ezeros (ezeru daļās) rūpnieciskā zveja ir atļauta.

Rūpnieciskā zveja, izņemot zušu, stagaru, ezera salaku un vīķu specializētu zveju, ir aizliegta šādos publiskajos ezeros – Alūksnes rajona Alūksnes; Balvu rajona Balvu, Viļakas; Cēsu rajona Āraišu; Dobeles rajona Lielauces; Jēkabpils rajona Viesītes; Jūrmala Slokas; Krāslavas rajona Dagdas; Kuldīgas rajona Lielās Nabes, Mazās Nabes; Limbažu rajona Lielezers; Ludzas rajona Mazā Ludzas; Madonas rajona Salas; Rēzeknes rajona Rēzeknes, Kaunatas; Rīgas pilsētas Juglas, Ķīšezers, Lielais Baltezers, Mazais Baltezers, Babītes, Dzirnezers.

Rūpnieciskā zveja ir aizliegta visās upēs un kanālos, izņemot zušu, nēģu un stagaru specializētu zveju, zveju īpašos nolūkos un zinātniskās izpētes nolūkos saskaņā ar šā likuma 12. pantu, kā arī izņemot zveju Buļļupē un Daugavā (arī tās ūdenskrātuvēs), kur to var veikt, ievērojot Ministru kabineta noteikumus par rūpniecisko zveju iekšējos ūdeņos.

Visās upēs, kā arī publiskajos ezeros, kuri ir iznomāti amatierzvejai – makšķerēšanai, kuros ir ieviesta licencētā amatierzveja – makšķerēšana vai kurus saskaņā ar pašvaldību teritorijas plānojumiem un attīstības programmām paredzēts izmantot galvenokārt amatierzvejai – makšķerēšanai, kā arī upēs (upju posmos) un ezeros (ezeru daļās), kas atrodas pilsētu administratīvajās teritorijās, rūpnieciskā zvejā aizliegts izmantot zivju vadu, izņemot gadījumus, kad saskaņā ar šā likuma 12. pantu ir nepieciešams veikt zveju īpašos nolūkos.

:: Kāti un to komponentes     17    17.06.2003 07:09

Tam, kurš pirmais pateiks šī auga pareizo nosaukumu, trīs vizuļi no manis. Atbilde jāieraksta viesgrāmatā. Atbilde - abinieku sūrene. Autors - 'aicis' Pacific Bay International ir viena no slavenākajām pasaules firmām, kura tirgū piedāvā kātu komponentes. Vienā no tās interneta lapām http://www.fishpacbay.com/prod_rings.html atradu aprakstus dažādiem jaunākajiem metālkerāmikas caurlaides riņķu tipiem. Kopā ar informāciju par FUJI riņķiem tā dod pietiekošu priekšstatu par kvalitatīvākajiem riņķiem un populārākajiem brendiem šodienas tirgū. Tikai viens papildus aspekts, šo firmu ražojumi ir arī paši dārgākie - cena $30 līdz $50 par riņķu komplektu nav nekāds izņēmums.


Interesantu informāciju par kātiem, to komponentēm un izgatavošanas iespējām mājas apstākļos var atrast
http://www.rodbuilding.org/faq.html#9
un šīs lapas forumā.

:: Mušiņu tēma     16    16.06.2003 11:07

Sergejs Fesko 17.06.2003 Sergejs Fesko 17.06.2003 Viens no mušiņmakšķernieku FAQ ir par to, cik mušiņām jābūt normāla makšķernieka arsenālā. Atbilde parasti nav viennozīmīga. Vidēji mušiņu skaits varētu svārstīties 50 - 200 robežās. Kaut gan pieredzējušu mušiņnieku kolekcijās tas var sasniegt arī lielāku skaitli. Tikpat bieži tiek jautāts vēl plašāks jautājums - pēc kādiem principiem izvēlēties, un, kā ar tām darboties. Klasiskais paņēmiens, kā rast atbildi uz šādiem jautājumiem, ir novērot ūdens kukaiņus to dabīgā vidē. Nelielu un, manuprāt, labu ieskatu šajā tēmā var atrast (angļu valodā) http://www.flyanglersonline.com/features/worldwide/europe/part8.htm

Pirms kāda laika šajā lapā pieminēju Sergeju Fesko no Igaunijas. Nupat viņš atsūtīja bildes ar strauta forelēm, kuras rāda, ka viņa mušiņu testi Igaunijā bijuši sekmīgi. Uzklikšķinot, var apskatīt arī lielizmēra bildi(130 kB).

:: Cope no laivām Babītes ezerā     15    15.06.2003 18:21

Lai nedaudz izceltu dažādus paziņojumus, izmēģinu dažas jaunas lapas dizaina detaļas.

RMMB laivu novietne Babītes ezerā atsākusi darbu. Līdz 1. jūlijam ar laivām atļauts braukt pa Spuņņupi. Babītes ezerā iebraukt ar laivu un makšķerēt atļauts tikai no 01. jūlija. Tel. 6842268, 9767250

:: Robert Gillespie par mušiņu tēmu 2.     14    14.06.2003 09:16

Aerialising line in tight loops using a narrow power arc is good practice. Seeing how narrow of a power arc you can use. Imagining you were casting from the bottom of a steep sided trench so that the rod is restricted in forward and backward movement. You must then use the short snappy butt pivot to work the tip and aerialise the line. This is the basis.

By then incorporating smooth lift, draw and gradual acceleration into the back hit, relaxed drift backwards and up after the back hit, bottom hand rising. Drift is a back and upward movement of the right hand while letting the bottom left hand come up much more tilting the rod well backwards. The rod is then moved forward with the bottom hand still out, this is the lead into forward cast. The rod starts to load. Simply pulling the bottom hand in creates the butt pivot and makes the forward cast with little effort and only a short movement of top hand. No reaching. When the loop forms you may then relax and follow through to smooth everything out. The amount of backwards drift is of course altered depending on the amount of line being cast. A lot is used for achieving distance with double taper lines and for longer casts. It is not used as much on shorter casts, but always some to smooth everything out and to ensure the angler does not reach onthe forward cast.
Aerialising line is good practice and enables the angler to get into a flow of continous movement. There is always more effort in the back cast. We usually learn the technique with double taper lines first.

When using shooting heads if there is a favourable tail wind an altered plane creating a very high and fast projection on the release will see an incredible and normally totally unrealistic wind assisted distance achieved. You will think you are superman. All fingers of the left hand are used to hold loops of running line. Five or six long pulls then grab the running line with the little finger, five or six more and the ring finger and so on. Keep the head about one foot out of the top eye.

:: Robert Gillespie par mušiņu tēmu 1.     13    14.06.2003 09:14

To re delve into double handed drift, one of the reasons for drift on a double handed salmon rod is to prevent any reaching or excessive leaning forward for the forward cast. To ensure that you don't have to reach at all to make a powerful forward cast. To ensure that when the butt pivot is put in, that the elbows are bent and the arms and rod are in a comfortable position for the angler to apply maximunm speed and leverage. The arms work faster and more powerfully when they are close to the body (i.e. not reaching) and the elbows are still bent. The pivot and compression of the rod is much faster and achieved more easily when the two hands work simultaenously in opposing directions with a fulcrum point created on the butt above the reel rather than a pivotal point at the button on the bottom of the rod with a longer movement of the top hand.

The wheel brace principle also partly explains it in terms of comfort or ease of execution of the cast for the angler. A wheel brace aslo works on leverage though much more is needed than with a salmon rod. However the same principles apply. If there was a large lorry wheel with a top knot that was tight, there was an upturned beer crate below it and you had a wheel brace to loosen the knot. You would not stand outside the crate on the ground and reach or stretch the arms out and up with the wheel brace to loosen the knot as you would then have little or no power. You would be making hard work for yourself needlessly. You would of course stand on the crate so that the knot is in front of your chest, the elbows are bent and everything is close to you. That is where you will have the most power or leverage.

I know that a salmon rod does not require the same power but in the principles of minimum effort for the angler all power should be put in close to the angler with the elbows bent, with the angler relaxed and with no reaching. Maximum effect from minimum effort. Leverage pivoting the Butt on a fulcrum point also makes the rod do the work and not the angler.
The power stroke either on the way back or the way forward is a short fast and snappy butt pivot and stop. The butt pivot being a simultaenous movement backwards of the bottom hand and forward movement of the top hand when casting forward or vice versa on the back cast. Creating the fulcrum or axis point along the butt above the reel and closer to the top hand. The bottom hand does slightly more work and anchors the stop.

It is always a good idea to think of what is going to make the tip of a double handed rod very speedily and sharply turnover. You must think of rapidly accelerating the tip over, some might say whipping the tip over, rather than a slow and powerful lunge forward of the whole rod. The bottom half or two third of the rod is only in effect a lever to work the tip with this style of casting.
Avots - http://www.sexyloops.co.uk/cgi-bin/ib3/ikonboard.cgi

:: Pītās auklas     12    13.06.2003 10:17

Fireline un Power ProIevietoju FIRELINE un Power Pro attēlus. Jauna FireLine ir gandrīz apaļa. Vidū - tā pati FireLine pēc tam, kad, velkot lielu zivi, tā pārcietusi pamatīgu slodzi. Aukla ir kļuvusi plakana. Apakšā ir redzama tāda paša diametra Power Pro. Var redzēt, ka vijumu skaits uz vienu garuma vienību ir vismaz 2 reizes lielāks - aukla ir ciešāk savīta un tātad arī apaļāka.

:: Spoguļkarpa     11    13.06.2003 09:30

Edgars Bresis. 12.50 kG spoguļkarpa 31.05.2003. AiviekstēŠoreiz tikai solītā Edgara B. bilde ar 12.50 kG spoguļkarpu, kuru viņš 31.maijā noķēra Aiviekstē.

:: Mēness kalendārs     10    10.06.2003 10:29

Daži copmaņi jūsmo par visāda veida copes kalendāriem. Parasti visi copes kalendāri par pamatu izmanto dažādas precizitātes mēness fāžu kalendārus. Lai gan nekad savu copi nesaskaņoju ar šāda veida kalendāriem, tomēr dažreiz izmantoju vienkāršu iespēju pārliecināties par kādu no sakarībām.
Kā piezīmju grāmatu savā PC izmantoju Click Tray Calendar v.2.58g , kuru var lejuplādēt (bez maksas) no www.waseo.de. Šī ir ērta dienasgrāmatas programiņa, kurā ar vienu klikšķi ir pieejams arī mēness fāžu kalendārs katrai dienai. Tajā var redzēt attiecīgo mēness fāzi un vērtēt tās iespaidu.

:: Mazo HES tēma     9    10.06.2003 09:48

Internetā nesen ir publicēta interesants reģionālo vides pārvalžu inspektoriem domāts metodiskais materiāls.

VIDES AIZSARDZĪBAS PRASĪBU IEVĒROŠANAS KONTROLES KĀRTĪBA MAZO HIDROELEKTROSTACIJU PROJEKTĒŠANĀ, BŪVDARBOS UN EKSPLUATĀCIJĀ.

Metodiku var izmantot izdodot tehniskos noteikumus, saskaņojot ūdenskrātuves ekspluatācijas noteikumus un hidrotehnisko būvju drošuma programmu, izdodot atzinumu par būves gatavību ekspluatācijai, kā arī veicot valsts kontroli hidroelektrostaciju ūdenskrātuvju ekspluatācijas noteikumu ievērošanā.

Tā adrese ir http://www.vvi.gov.lv/doc/met4.html

:: Par mencu copi     8    10.06.2003 09:31

Vasaras gaidās parādās interese arī par mencu copi. Ievietoju fragmentu no mana raksta, kurš kādreiz bija publicēts žurnālā "Copes Lietas".

Plānojot braucienu, jāņem vērā, ka organizētā makšķerēšana parasti notiek jūrā no lieliem kuteriem. Tiem, kas nepanes šūpošanos, ieteicams parūpēties par zālēm pret jūras slimību. Nepieradušiem makšķerniekiem vajadzētu iepazīties ar laika prognozi un izvēlēties dienas, kad vēja stiprums nepārsniedz 3 balles, rūdītākie var izturēt arī 5 un 6 balles bez sevišķām problēmām. Nav ieteicams taupīt uz ūdens un vēja necaurlaidīga apģērba rēķina, jo sevišķi ziemā.

Dodoties mencu medībās, jānoskaidro, kādos ūdeņos plānots makšķerēt, no tā lielā mērā būs atkarīgs aprīkojums. Norvēģijas fjordos dziļums var sasniegt 50-80 metrus, Baltijas jūrā vasarā un ziemā mencas, uzturas 20-25 metru zonās, pavasaros un rudeņos tās tuvojas krastam un sastopamas seklākos ūdeņos (rajonos ar aptuveni 10 metru dziļumu).

Atbilstoši dziļumam tiek izmantoti mānekļi. Vispārīgs ir princips, ka jālieto iespējami viegli mānekļi. Taču, lai no dreifējoša kutera, pie tam situācijās, kad pastāv dažādas jūras straumes, māneklis spēlētu grunts tuvumā, jālieto tā saucamie pilkeri - specifiski, relatīvi smagi žibuļi, parasti lieti no svina. Pilkeru svars, makšķerējot 10 m dziļumā, tiek izvēlēts parasti no 50 līdz 100 gramiem. Krāsas - iespējami košas, populārākās ir sudraba un spilgti oranžā kombinācijas. Ziemeļjūrā, kur parasti makšķerē dziļākās vietās, lietoto pilkeru svars sasniedz 200-300 gramu.

Mencu svars svārstās no 1 līdz 20 kg, un mānekļi ir smagi, tāpēc noderīgākie ir smagie spininga kāti 2,0 - 3,0 m garumā, kuri aprīkoti ar stabilu bezinerces vai multiplikatora spoli. Lietojot modernās pītās auklas, var izvēlēties auklu 0,15-0,2 mm diametrā, parasto monofilo auklu - 0,35-0,4 mm. Lai labāk varētu sekot žibuļa spēlei, ieteicamas ir auklas spilgtās krāsās. Lietojot pītās auklas, spininga kāts var būt mīkstāks, tas mazina varbūtību, ka loms norausies, - šajā gadījumā visu amortizācijas slodzi, izvadot zivi, nodrošina kāts.

Pati makšķerēšana ir relatīvi vienkārša - žibulis tiek raustīts grunts tuvumā. Kamēr kaut kas uzķeras.

Jāatceras vēl, ka makšķerēšana notiek sāļūdenī, un viss, kas nav aizsargāts pret to, drīz vien pārklājas ar oksīda kārtu, - gan āķi, gan visas tērauda detaļas rūsē ļoti ātri.

:: Dažas bildes no Kaņiera     7    09.06.2003 07:01

Kaņieris 07.06.2003Sestdien uz īsu brīdi - no 7.00 līdz 10.00 biju Kaņierī. Neskatoties uz to, ka laivas nomas cena ir samērā augsta, bet karstais laiks labus lomus nesola, ezerā makšķernieku netrūka. Secinājums - kaut cik nopietnu līdaku lomu te var gūt tikai agri no rīta vai brīžos, kad saule paslēpjas mākoņos. Protams, zāļu rajonos varētu ķerties arī pārējā laikā, taču tur pieeja līdz medību sezonas sākumam ir liegta.
Kaņieris 07.06.2003Satiku arī tipiskus maluzvejniekus, kuri, acīmredzot, brienot apsekoja ezera seklos cerus ar tīklu. Makšķernieku lomos pārsvarā ruduļi, nedaudz arī asari, spiningotājiem tīkliņos netrūkst arī zemmēra līdaciņu.
Vēl rīta agrumā atradu vietu, kur biezā slānī bija sapulcējušās mailes. Skats bija efektīgs, - rīta agrumā dažāda kalibra līdakas tur darbojās kā pie brokastgalda, ļoti aktīvi un trokšņaini. Taču mūsu vizuļus tās ignorēja un pirmo kilogramnieci izdevās apmānīt tikai pavisam citā vietā. Toties manam laivas biedram uz Big-S uzķērās skaists 400 gramīgs asaris. Ap 9.00 vējš, kurš sākumā bija no R, sāka pūst no A. Nedaudz pārbaudīju, kā ķeras uz mušiņu, un nomedīju dažus skaistus, līdz 600 G smagus ruduļus. Kopējais iespaids - zivis ezerā ir, taču pēc laivošanas sezonas sākuma lielās līdakas ir paslēpušās zāļu rajonos.

Kaņieris 07.06.2003Vitālijs Začs atsūtīja ziņu par Gunta Ansona piemiņas sacensībām makšķerēšanā, kuras risinājās Salacā. Individuālā vērtējumā kārtējo reizi labākais ar 2 punktiem bija Ainārs Bauģis no B&B Cope. Viņš abās kārtās bija pirmais savā sektorā, pie tam savāca 16.545 kG lielu lomu. Otrā vietā ar 3 punktiem palika Normunds Grabovskis, trešajā ar tādu pašu rezultātu un tikai nedaudz mazāku lomu Rita Verza-Grabovska, abi no Salmo.

:: Par Laplandes makšķerēšanas festivālu     6    04.06.2003 07:07

Zviedrijas Laplandes festivāls ir starptautisks pasākums, orientēts uz makšķernieku savstarpējo saišu nodibināšanu un jaunu vietu apzināšanu. Tas daļēji tiek finansēts no ES līdzekļiem. Tajā parasti piedalās interesenti no visas pasaules, vietu skaits nepārsniedz 120, tādēļ vēlama ir savlaicīga vietu rezervēšana.
Festivāls ietver 2 daļas. Lai iepazītos ar šo reģionu, no 29.jūnija līdz 03. jūlijam ir iespēja izmantot četras Laplandes reģiona vietas - bāzes, kurās būs dažādas cenas ar atlaidēm. Centrālais notikums ir 04.un 05. jūlijā, kad Likselē interesenti varēs salīdzināt savas spējas, piedaloties neoficiālās draudzības sacensībās spiningošanā un mušiņmakšķerēšanā. Labākie varēs iegūt vērtīgas balvas. Šis 2 dienu pasākums, ieskaitot dzīvošanu komfortablā kempingā, ēdināšanu, transportu un noslēguma ceremoniju - banketu, izmaksā aptuveni 50(tikai sacensības) un 100 - 150 eiro (pilna programa) no katra dalībnieka.
Līdzdalībai festivālā veidoju grupu no Latvijas. Ja kāds vēl vēlas pieteikties, var zvanīt 9517507. Ieteicams jau šonedēļ.
Festivāla mājas lapas adrese ir http://www.laplandfishing.com/

:: Preču zīmes, patenti, autora tiesības     5    02.06.2003 19:39

Rakstot publikācijas un veidojot interneta lapas, gandrīz vienmēr nākas saskarties ar jautājumiem, kuri skar autora tiesību aizsardzību, citēšanu un citu autoru ideju vai darbu fragmentu izmantošanu. Atradu interesantu avotu, kurā var atrast dažādas definīcijas un skaidrojumus. EN

:: Copes ziņas     4    02.06.2003 19:34

Cenšos apkopot šorīt ienākušās ziņas. Rīgā zied zirgkastāņas. Šo laiku parasti es saistu ar labu zandartu copi. Arī pirmās ziņas no Lielupes apstiprina, ka aktīva zandartu cope ir sākusies. Aktivizējusies arī samu cope Daugavā. Pēc nepārbaudītām ziņām ir noķerti vairāki pāri par 30 kG smagi eksemplāri.Galvenokārt uz gruntsmakšķerēm.
Ievērības cienīgu 12,5 kG smagu spoguļkarpu pēc 20 min. cīņas 31.maijā Aiviekstē ir pievārējis Edgars Bresis. Ēsma - trīs maijvaboļu kāpuri. Bilde būšot vēlāk. Kā stāstīja Edgars, sestdien viņš pirmo reizi Aiviekstē redzēja lēkājam tik daudz un tik lielas karpas.
Līdaku speciālisti pagaidām ar lieliem eksemplāriem nelielās.

:: Par Burtnieku (autors Mikus)     3    02.06.2003 19:31

Runājot par Burtnieku. Jā, Burtnieka ezers galīgi izkāsts vēl nav, bet kaut kas īsti kārtībā arī nav. It īpaši pēdējo pāris gadu laikā. Nu jau piecus gadus maija mēnesī cenšos biežāk pabūt ezerā - šajā laikā ir vislabākā līdaku cope, tā kā ir savākta neliela stastistika. Ar laiku palielinās pieredze, uzlabojas inventārs, bet lomiem vienalga ir tendence sarukt. Parasti jūnijā līdakām pēcnārsta rijība ir beigusies un tās paliek kaprīzākas. Šogad copi ietekmēja arī nelabvēlīgie laika apstākļi, tā kā vēl paliek cerība uz junija sākumu.

Statistika par maiju (Gads|dienas/tukšā|Skaits|Kopsvars|Lielākā|vidējai svars):
1999| 7/0|21|25,4|5,0|1,2|| 2000|10/3|17|23,3|3,0|1,4|| 2001|10/3|17|42,5|5,7|2,5|| 2002| 9/2|15|27,2|5,3|1,8|| 2003| 8/2| 9|13,5|3,6|1,5||
Neliela statistika par jūniju:
1999|5/2|6|11,3|4,0|1,9||2000|3/1|2|1,8 |0,9|0,9||2001|6/1|8|14,5|5,3|1,8||2002|6/4|5|6,8 |1,7|1,4||

:: Deivs Viners par veblogu     2    02.06.2003 19:29

Interesants Dave Winer raksts tiem, kuri interesējas par veblogiem.
"What makes a weblog a weblog?". Zemāk ir anotācija.
"At Berkman we're studying weblogs, how they're used, and what they are. Rather than saying "I know it when I see it" I wanted to list all the known features of weblog software, but more important, get to the heart of what a weblog is, and how a weblog is different from a Wiki, or a news site managed with software like Vignette or Interwoven. I draw from my experience developing and using weblog software (Manila, Radio UserLand) and using competitive products such as Blogger and Movable Type."


Back