Nedaudz par Zivju Fondu

Liepājā, spiningošanas čempionātā priekšvakarā iznāca piedalīties asās makšķernieku diskusijās par to, kur paliek nauda, kura tiek iekasēta par makšķerēšanas kartēm, tāpat arī par zvejnieku lomu zivju resursu saglabāšanā. Lai emocionālo sarunu padarītu lietišķāku, oponentiem apsolīju savā lapā ievietot dažus materiālus.
Par zvejnieku lomu zivju resursu atjaunošanā (viņi ir tie, kuri nozvejo vaisliniekus) kaut cik saprotami ļauj noprast skaitļi, kurus var atrast dokumentā "Plāns zivju mazuļu ielaišanai dabiskās ūdenstilpēs Zivju resursu atražošanas valsts programmas izpildei 2010. gadā no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta audzētavām". Te gan jāpiebilst, ka makšķerniekus grūti ir pārliecināt ar skaitļiem, kuri raksturo lašu un taimiņu mazuļu ielaišanu, jo tā tiek atražoti tikai viņiem ierobežotā apjomā pieejamie resursi. Jācer, ka BIOR (tā no 2010. gada saucas dokumentā pieminētā iestāde, kurā darbojas arī bijušās LZRA zivju pētnieki) tuvākā laikā paveiks solīto un dienas gaismu ieraudzīs jauna, uz plašāku zivju klāstu orientēta atražošanas programma. Attiecībā uz Zivju fonda līdzekļiem, kuros nonāk lielākā daļa no MK realizācijas ieņēmumiem aptuveni 200 000 latu apjomā, aina ir savdabīga. Lai gan MN nosaka, ka kartes makšķerniekiem jāiegādājas neatkarīgi no copes vietas īpašuma tiesībām, iegūtie līdzekļi tiek sadalīti tikai valsts un pašvaldību ūdeņu apsaimniekošanai. Pie tam apjomā, kurš nav adekvāts pieminētajiem līdzekļiem.
Par to liecina kaut vai plānotā ZF līdzekļu sadale, kura redzama no 25.05.2010. publiskotās ziņas, ka Zemkopības ministrija izsludina projektu iesniegumu iesniegšanas otro kārtu (termiņš ir 30 dienas) šādiem Zivju fonda pasākumiem:
1) zinātniskās pētniecības programmu finansēšana un līdzdalība starpvalstu sadarbībā zinātniskajos pētījumos zivsaimniecībā ar pieejamo atbalsta apmēru Ls 6500;
2) zivju resursu pavairošana un atražošana publiskajās ūdenstilpēs un ūdenstilpēs, kurās zvejas tiesības pieder valstij, ar pieejamiem Ls 28 167;
3) zivju resursu aizsardzības pasākumi, ko veic valsts iestādes vai pašvaldības, kuru kompetencē ir zivju resursu aizsardzība, ar pieejamiem Ls 17 333.

Skaidri redzams, ka pasākumu klāsts ir relatīvi šaurs un visa nauda praktiski atgriežas valsts vai pašvaldības rīcībā. Lai gan jau sen tiek diskutēts par to, ka valstij trūkst resursu zivju aizsardzībai un arvien vairāk zivju resursu apsaimniekošanā nepieciešams piesaistīt sabiedrību, ja neskaita zivju audzēšanu, nevalstiskās organizācijas, pie kurām pieder makšķernieku klubi un biedrības, nevar pat pretendēt uz līdzdalību ZF izsludinātajos pasākumos.
 
25. 05. 2010.

  Seko jaunumiem Facebookseven comments

andrējs andrējs - 02-06-’10 19:41

Pārdodu mazlietotu (4x lietota) piepūšamo PVC laivu OUTLAND MS-330. Celtspēja 590 kg, 4+1 vietīga, Alu grīda. Laiva atrodas Ventspilī. Cena 400 Ls. Zvanīt Andrējam 29430570

Ivars Ivars - 01-06-’10 21:18

Kas ir ņargas :) 200k Ls no makšķernieku kartēm. Arprāta summas. + visi PVN no rīkiem. Valstij nav kauna un nekad nebūs. Makšķernieku kartēm nav jābūt. Tas jāiekļaujs jau makšķerēšanas rīka pirkšanas brīdī. Nevis vēl ar kautkādu nodiekli kā makšķerēšanas karte! aplikšanu. Ko valsts dod makšķerniekiem??? Ja es nopērku vienu pludu un vienu āķi es ari attiecīgi ķeršu.

o.r.t. o.r.t. - 31-05-’10 11:55

Atsauce-http://www.kurzemes-vards.lv/index.php?doc=23533 Šeit ir turpinājums augstākminētajam gadījumam, un savas domas par visu to ir izteicis arī nelaiķis Ruduļu Juris 2004.g. “Makšķernieku gadagrāmatas” 13.lpp. Neesiet slinki un izlasiet to grāmatas lapaspusi.

Coopen Coopen - 30-05-’10 18:06

22. maijā “Kurzemes Vārdā” rakstījām par liepājnieku un lomu rekordistu Egilu Dižgalvi, kuru Liepājas Reģionālās vides pārvaldes zivju aizsardzības inspektori 29. aprīlī aizturēja, liecinieku klātbūtnē atsavinot makšķerēšanas rīkus un lomu, kurā bija 9 asari, 2 līdakas,11 brekši,1 jūras bullītis, 44 butes un 3 salakas. Aizturētajam tika pārmests, ka viņš darbojies ar tīkliem, taču Egils Dižgalvis aizstāvējās, ka viņam gribot piešūt maluzvejniecību un draudēja vērsties tiesā. Atsauce – http://www.kurzemes-vards.lv/index.php?d..

Cik sapratu, viņam tiek inkriminēta aizliegtu rīku izmantošana ar visām no tā izrietošām sekām. Tikai no uzrakstītā man nav skaidrs, vai tās bija tikai aizdomas, vai arī tika noķerts ar visiem pierādījumiem. Aizdomas par iespējamiem likumpārkāpumiem, nesaistītiem ar rekordloma ieguvi, nevar kalpot par iemeslu, lai apstrīdētu kāda rekordlomu, ja tas ir pareizi noformēts.

o.r.t. o.r.t. (Email ) - 30-05-’10 12:23

Latvijā jau skauģu netrūkst! Lai tik runā; ja cilvēkam visā mūžā nav sastādījuši zivju inspektori nevienu pārkāpuma protokolu, tad iznāk, KA VIŅŠ IR VAI NU “SUPERMALIĶIS”< VAI NU ARĪ ZIVINSPEKTORU DARBS NE VELNAM NEDER

Coopen Coopen - 30-05-’10 12:13

Kārtējais “rekords” pazīstamajam Liepājas “makšķerniekam” tiks apstiprināts? Tauta sen jau mēļo par “rekordu” legalitāti. Tauta mēļo, bet es saņemu liecinieku parakstītus pieteikumus.

Noris Noris - 26-05-’10 14:16

1. Neticama liekas karšu summa, vai tad Latvijā ir tikai ~20 000 makšķernieku kuri nopērk kartes. 2. Kāds labums makšķerniekam no spožajām zivīm, ja tās legāli var ķert tikai jūrā? Ir kādi starpvalstu līgumi, kas to regulē? Kā tas ietekmē nozvejās kvotas piekrastes ūdeņos? Cik maksā license tīklam jūras piekrastē? Zinu, ka piekrastes tīklos spožās zivis ir regulāri. Vai par makšķernieku naudu jāfinansē tīklinieku lomi? 3. Vai nav par maz līdzekļu publiskos ūdeņos laižamiem zivju mazuļiem? Summa smieklīga. Privātos aizmirsīsim! Cik kopā izmaksā tabulā minētie zivju mazuļi? 4. Kur līdzekļi zivju aizsardzībai un kontrolei uz ūdeņiem? Tikai 17 333, tur pat viens džips nesanāk! 5. Cik gadā ir liels Latvenergo finansējums zivju atjaunošanai? 6. Cik liels ir budžeta finansējums jomai? 7. Kurš atbild par situācijas stratēģiju un finanšu sadali Latvijas ūdeņos? 8. Ir bijuši mēģinājumi ko mainīt? Normāli tas neizskatās. 9. Zinātne arī ir pagodināta ar tiešām “ievērojamu finansējumu”! Vairāk jautājumu – nav atbildes! Gribētu redzēt visu kopainu – tāmi vai budžetu, lai izdarītu secinājumus. pēc šis informācijas spriežot liekas, ka galva vai galvas jau nopuvušas! Nav ne mazākais brīnums, kad Liepājā bija asas diskusijas! Rodas pat ziņkāre, vai kāds ir redzējis reālo kopainu? Konkrēti kurš uz šiem jautājumiem var atbildēt? ZM?

Tas, ka ZF nonāk aptuveni 200 000 ls, neliecina, ka tikai 20 tūkst. makšķernieku tās nopirkuši. Patiesais pircēju skaits 2009. gadā varēja būt 40 – 50 tūkstoši. Bez tam kontrolei paredzētie līdzekļi, tāpat zinātnei domātie, pārsvarā nav paredzēti valsts iestādēm, kurām pamatfinansējumu piešķir valsts savā budžetā. ZF finansējuma limitiem ir minimāla saistība ar valsts sniegtā finansējuma kopainu. Pie tam, manis pieminētie ir tikai kārtējā nupat izziņotā uzsaukuma skaitļi. Kopējais ZF budžets ir atšķirīgs. Latvenergo finansējums atražošanai gadā ir aptuveni 700 tūkstoši ls, tas nonāk tieši BIORā, kopīgais valsts finansējums zinātnei un atražošanai varētu būt aptuveni 1,5 miljoni. Ja vēlies saņemt jaunākās ziņas vai precīzas atbildes, tev jāgriežas ZM. Raksti tieši ministram vai valsts sekretāram, atbildes, visticamāk, dos kāds padotais.:-)(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.