Dažas domas par autora tiesībām

Šodien ārā nepatīkams vēss laiks, gaisa temperatūra tikai + 8 grādi. Izmantoju brīvo brīdi, lai tīmeklī paklejotu pa makšķerēšanai veltītām lapām, kuras izmanto domēna vārdu ar paplašinājumu .lv. Rezultātā radās dažas atziņas. Tās var tulkot arī kā sīku reklāmu dažām Latvijas lapām.:-)

Jau ilgāku laiku man bija informācija, ka internetā var atrast manis radītas bildes, kuras bez manas atļaujas izvietotas citās lapās, pie tam tā, ka manas autora tiesības nav pamanāmas. Pieļauju, visbiežāk tas ir izdarīts nezināšanas dēļ, varbūt nesaprotot, kā rīkoties. Ne katrreiz vainīgs ir lapas īpašnieks. Dažreiz tie, kas tiešsaistes režīmā ievieto bildes, "aizmirst" uzrakstīt, kas ir autors vai vismaz avotu, no kura bildes ir aizgūtas. Lapā www.makskere.lv viens no blogu autoriem Artis Brūvers jau veselu gadu ievietotas tur manas bildes tā, ka nepārprotami ir jāsaprot, ka autors ir viņš pats Artis Brūvers. Lapā www.remirotravel.lv manas bildes atrodas vienkārši, bez jebkādas norādes par autoru. Samērā jaunajā un, manuprāt, interesantajā lapā parcopi.lv viena mana bilde ielikta ar uzrakstu, kurš jāsaprot tā, ka autora tiesības pieder šai lapai. Arī lapa www.copeslietas.lv, kurai ir mana atļauja izmantot materiālus no www.fishing.lv, ir piegājusi vienkārši - vienā lapā sīkiem burtiņiem ir atsauce, ka bildes un informācija ir veidoti sadarbībā ar www.fishing.lv, bet autors ar segvārdu "copmanis182" bez kautrēšanās un bez atsauces ir ievietojis gan rakstu, kurš faktiski nokopēts no www.fishing.lv, gan manu Lielauces ezera bildi kā savu.

Minētos manu tiesību pārkāpumus konstatēju tikai īsā ekskursijā pa nedaudzām lapām, varbūt kaut ko līdzīgu var atrast arī citās lapās.
Citu autoru darbu izmantošana ir pilnīgi normāla lieta, tikai ar vienu noteikumu, ka tas tiek izdarīts korekti un likuma prasībām atbilstošā formā.
Turpinājums sekos, pie pirmās izdevības paskaidrošu detalizētāk, kā to visu normāli risināt.
 
04. 05. 2010.

  Seko jaunumiem Facebooktwo comments

armandse armandse - 13-05-’10 16:29

Es kā fotogrāfs arī ļoti bieži saskaros ar šo lietu, tāpēc saprotu tavu sāpi. Bet no tā , ka tavas bildes izmantos citos resursos ir neizbēgami.

Vienkāršākā lieta ir uzreiz uz bildes uzlikt atsauci uz autoru, vai www adresi. Ja lieto fotošopu, tad uztaisīt action, kas visām tavām bildēm saliek © Janis Stukuts (piemēram) aizņem apmēram minūti. Ir arī vieglākas programmas kas to var izdarīt. Protams, ja bildes publicē “out of the camera” tad tas atkrīt.

Otrs variants, kuru arī lietoju ir bildes uploadēt kādā no lielajiem bilžu serveriem, kā piemēram Picassa vai Flickr. Pēdējo arī pats izmantoju, jo tur pie aploada var norādīt vai tā ir brīvi pieejama, vai šared (nekomerciāliem mērķiem), utt, kā arī uzlikt savu autorību.

Katrā ziņā pareizākais ir uz bildes uzlikt autorību.

Ja gribi atrast savas bildes pa tīmekli, tad lūk interesanta programmiņa :

http://www.tineye.com/ ir pat atradusi manas bildes kas ir daļēji modificētas!!!

??? ??? - 05-05-’10 17:00

Šogad izdevniecība Avots izdevusi divas grāmatas copmaņiwem, kurās kā autors ir I. Čerņavska. Kaut kā neesmu manījis tādu uzvārdu pazīstamu makšķernieku aprindās, nav brīnums, ka tulkotas no krievu valodas. Varbūt zini kaut ko tuvāk?

Nezinu, kādas I. Č. ir attiecības ar makšķerēšanu. Visticamāk, I. Č. ir profesionāla, kā mēdz teikt, grāmatu sastādītāja. Sastādītājs parasti pasūta un sakārto dažādu autoru speciāli attiecīgajam izdevumam gatavotus darbus. Tā, piemēram, tiek veidotas “Latvijas avīzes” gatavotās Makšķernieku gadagrāmatas. Ir arī cits variants. Proti, sastādītājs pēc savas iniciatīvas “sagriež gabaliņos” citu autoru publiskotus darbus un vienpersoniski “pārstrādā”, lai gala rezultāts atbilstu izdevuma nosaukumam un formātam.(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.