Par viltus informāciju internetā

Pievienojos Andas Rožukalnes šodien publiski netieši paustajai domai, ka viltus informācijas velns nav tik melns, tikai nedrīkst gulēt, jādarbojas, lai samazinātos to skaits, kuri tai uzticas.
Manuprāt, visvienkāršākais, un iespējams, arī šobrīd vienīgais reālais solis varētu būt publiska iedarbība uz portālu ticamību. Uz to var iedarboties nekavējoties, sperot relatīvi vienkāršus soļus.

Visiem portāliem jau šodien eksistē neoficiāls reitings. Jāpanāk, lai reitinga pirmais 20-nieks vai 50-nieks tiek uzturēts un regulāri atjaunināts kādā valsts portālā.
Visiem portāliem, kuri reitingā atrodas, piemēram, pirmajās divdesmit vietās, ar likumu vai MK noteikumiem var uzlikt par pienākumu pārpublicēt, piemēram, portāla 1.lapā šī reitinga pirmo divdesmitnieku ( noteiktā dizainā, ar atsevišķu logo, portāla standarta burtiem...)
Vienlaicīgi primārajā portālā izvietotajā reitingā ar melnu krāsu vai citādi iezīmē portālus, kuri publisko apšaubāmu informāciju. Dažādās kategorijās - naidīgu, melīgu, nepārbaudītu, vienmēr, regulāri, neregulāri utt. Proti, tādā veidā regulāri tiks publiskots noteikts viedoklis, kuram ir noteikta valsts aizsardzība. Visticamāk, tauta pamazām to novērtēs.

Nosacīti sarežģītākais jautājums, - kas noteiks minēto valstisko viedokli un pieminēto iedalījumu, kas iezīmēs.
Ceļi var būt dažādi. Būtu jāsāk ar vieglāk sasniedzamu mērķi - sākumā izzvejot kaut vai 1 - 5 portālus, balstoties, piemēram, uz nosacītas "pretterorisma sabiedriskas grupas" sagatavotiem uz faktiem balstītiem priekšlikumiem. Piemēram, uzsākt darbu pirmos 5 aizdomīgos iezīmējot kā aizdomīgus, teiksim, apšaubāmas informācijas portālu grupā.

Saprotams, svarīgi būtu iespējami ātri celt šāda oficiāla reitinga autoritāti. Pieļauju, sākumā var būt arī apzināts spams, un starp aizdomīgajiem var nokļūt arī apšaubāmi priekšlikumi, taču no kļūdām nevajadzētu baidīties. Pamazām argumentācija uzlabosies un mazāk būs šaubu par tās objektivitāti, portāli sāks ar to rēķināties. Kļūdas un to labošana maksās daudz lētāk nekā jebkura kavēšanās uzsākt darbību jau rīt.

Protams, var līdz bezgalībai diskutēt par ekspertu grupas politisko nostāju un kompetenci. Lai no jebkuras "gumijas stiepšanas" izbēgtu, jānosaka viena atbildīgā persona, bet grupas veidošanai jābūt atklātai. Piemēram, var uzsākt ar pieteikšanās principu. Sabiedriskajā "ekspertu" grupā var iekļaut dažādu lielāko politisko partiju pārstāvjus un arī brīvprātīgos. Svarīgs priekšnoteikums, - lai izbeigtu liekas iekšējās diskusijas, grupas locekļiem vismaz jāorientējas demagoģijā un jāspēj atšķirt viedokļus no faktiem.

Pārējais viss ir lētas un vienkāršas tehnikas jautājums. :-)

 
19. 01. 2018.

  Seko jaunumiem FacebookNo comments(optional field)
(optional field)
Ieraksts nepieciešams tikai, lai šeit neparādītos automātisku komentāru sūtījumi.
Remember personal info?
Small print: All html tags except <b> and <i> will be removed from your comment. You can make links by just typing the url or mail-address.
 
© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.