Visbiežāk uzdotie jautājumi

INTERNETS


1. Šī ir Jāņa Stikuta privātā mājas lapa.

2. Lai labāk saprastu, kas ir atrodams šajā resurspunktā, ieteicams sākt ar lapas kartes izpēti. Tajā lielos vilcienos ir redzama lapas uzbūve.

3. Visvieglāk ātrast atbildi uz jebkuru jautājumu var izmantojot meklētāju, kurš ir jaunumu lapā. Ieraksti meklētāja lodziņā kādu no meklējamajiem atslēgas vārdiem, piemēram, "lasis" un palaid meklētāju. Der atcerēties, - ja vārdā būs latviskās mīkstinājuma vai garumzīmes, var rasties nepieciešamība to vēlreiz precizēt. Atbildes uz daudziem jautājumiem atrodamas arhīva lappusēs.

4. Šajā resurspunktā var atrast manu un manu draugu - makšķerēšanas ekspertu gatavotu informāciju, fotoattēlus un videoklipus, kuri saistīti ar visdažādākajiem makšķerēšanas veidiem, makšķerēšanas sportu un citām tēmām, kuras mani personīgi interesē. Te var atrast informāciju par ūdens līmeni Latvijas upēs un gaidāmo laiku, un saites ar citām interesantām lapām internetā.

5. Šajās lapās nav paredzēta iespēja čatot. Šeit ir tikai viesgrāmatas dialogam ar tās īpašnieku. Ja ir vēlme paust savu viedokli par kādu makšķerēšanas jautājumu, vari to sūtīt uz manu e-pasta adresi, vai ievietot viesgrāmatā. Atceries, - par publiskotajiem faktiem pilna atbildība gulstas uz informācijas sūtītāju.

6. Tiešsaistes režīmā ir iespēja kontaktēties ar lapas autoriem - Jāni Stikutu par lapu kopumā, un Normundu Grabovski par pludiņmakšķerēšanu un ziemas makšķerēšanu, ierakstīt attiecīgajās bloga formās jautājumus un sagaidīt atbildes.

7. Te var atrast pietiekoši pilnu informāciju par dažādām Latvijas organizācijām, veikaliem un vietām, jo sevišķi par publiskām ūdenstilpēm. Taču jāatcerās, ka šī lapa ir mana privātā lapa, tādēļ rūpējos, lai te bez iemesla publiski neparādās informācija, kurai būtu apšaubāms vai reklāmas raksturs. Attiecīgi, vairumā gadījumu te ir pieejama tikai minimālā informācija. Protams, tas neattiecas uz draugiem un tiem, kuri kaut kādā veidā veicina šīs lapas uzturēšanu. Iztrūkstošo informāciju var meklēt arī citās interneta lapās.

8. Parasti eksperti dod atbildes uz visiem korekti formulētiem un konkrētiem jautājumiem, kuri jebkādā veidā saistīti ar makšķerēšanas tēmu. Jautājumi, kuri saistīti ar kādas firmas sniegtiem pakalpojumiem vai preču iegādi, cenu un kvalitātes izvērtēšanu, robežojas ar reklāmu, tādēļ ne vienmēr uz tiem šeit var publiski iegūt visu informāciju, kura ir mūsu rīcībā.

9. Pasākumu plāni aptver tikai tos pasākumus, par kuriem man ir informācija. Parasti šeit izpaliek pasākumi, kuri nav publiski, kā arī komercpasākumi, par kuriem organizātori paši izvēlās ceļus, kā tos reklamēt.

10. Kā jau minēju, jebkuru informāciju internetā visvienkāršāk ir atrast, izmantojot meklētājus. Ieej, piemēram, www.google lv, ieraksti kādu atslēgas vārdu un palaid meklētāju.?

11. Jā, ir iespēja publicēt jebkura autora rakstu, ieskaitot arī fotogrāfijas gan teorijas sadaļā, gan īsākas ziņas un vietu aprakstus jaunumu lapā.

12. Bildes, kuras vēlies publiskot šajā lapā, sūti uz manu adresi jstETAfishing.lv (ETA nomaini ar @). Sūtītājam ir jābūt autora tiesībām uz šo attēlu. Citu prasību nav, taču labāk, ja tās ir elektroniskā veidā. Jebkurā gadījumā bildes tiks apstrādātas un optimizētas izvietošanai internetā.

13. Lielākā daļa no minibildītēm ir saistītas ar lielāku bildi. Uzklikšķinot uz minibildīti, atveras jauns logs ar lielāku bildi. (ja nav izslēgta Java).

Ja ir citi jautājumi. ieraksti tos manā blogā.

 

COPE


Ja vēlies kļūt par makšķernieku, vispirms jāiepazīstās ar makšķerēšanas noteikumiem tajā valstī, kurā gatavojies makšķerēt, un tie jāapgūst. Protams, vienlaicīgi jāapgūst arī minimālās zināšanas par zivīm. Būs jāzin vismaz, kā katra zivju suga izskatās, zivju dzīves veids un uzvedība. Ja gribi gūt sekmes, protams, ir jāapgūst arī makšķerēšanas teorētiskā puse - būs jāpārzin gan inventārs un tā dažādo sastāvdaļu nosaukumi, gan makšķerēšanas paņēmieni.
Pilnu makšķerēšanas noteikumu tekstu vari izlasīt šeit.

1.Uzsākt var ar jebkuru makšķerēšanas veidu. Nedaudz vienkāršāk, jo sevišķi iesācējam, ir makšķerēt sīkās zivtiņas ar pludiņa makšķeri. Ļoti līdzīga ir grunts makšķerēšana - te ir viss kā pludiņmakšķerēšanā, tikai bez pludiņa. Ziemā, kad ir ledus, vienkārša un pieejama ir zemledus makšķerēšana. Dināmiskāki veidi ir spiningošana un mušiņmakšķerēšana.

2. Latvijā makšķerēšanas noteikumi ļauj makšķerēt gan jūrā, gan upēs, gan ezeros. Svarīgi ir pašam izvēlēties. No tavas izvēles lielā mērā būs atkarīgs nākošais solis - inventāra izvēle.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

3. Inventāra izvēle pirmkārt ir atkarīga no makšķerēšanas veida. Par makšķeri parasti dēvē komplektu, kurā ir vismaz trīs lietas - kāts, aukla un āķis. Vispirms ir jādomā par makšķerkātu (spininga kātu, mušiņmakšķeres kātu, mazmakšķerīti ziemā). Izvēloties pludiņmakšķeri, vienkāršos gadījumos var iztikt bez spoles, taču visos pārējos gadījumos nepieciešama būs arī spole. Makšķeraukla un āķis (māneklis, mušas, mormiškas) - tie, kā saka, ir tikai svarīgi sīkumi. Konkrētie inventāra parametri ir atkarīgi no daudziem apstākļiem - kur un kādas zivis gatavojies makšķerēt, tavas fiziskās kondīcijas, cik nopietni gatavojies nākotnē pievērsties makšķerēšanai.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

4. Kad radusies skaidrība par vēlamo, zināmā mērā ideālo inventāru, atliek vēl viens svarīgs jautājums, uz kuru ir jārod atbilde, - cik liels ir tavs budžets. No tā būs atkarīgs nākošais solis - konkrētā komplekta izvēle.

Pieejamakā no cenas viedokļa ir pludiņmakšķere (neskaitot ziemas mazmakšķerīti). Šodien vienkāršu un labu pludiņmakšķeri var iegādāties par 3-15 Ls (visas cenas ir orientējošas). Vidējas klases komplektu var iegūt par 15 - 50 Ls, taču ir varianti, tā sauktās štekera makšķeres, kad pats vienkāršākais komplekts maksā vairākus simtus latus.
Lēta mušiņmakšķere (kāts,spole,aukla) var maksāt 10 - 30 Ls. Lētāk būs, pērkot nedaudz lietotu inventāru. Labs iesācēja komplekts jauns maksās aptuveni 50-100 Ls. Vismaz tikpat maksās nākošais kāts. Nopietniem iesācējiem iesaku taupīt tikai uz kāta rēķina, pie tam šodien var atrast labus kātus, kuri maksā kādus 15 Ls. Jārēķinās, ka kātu viegli var salauzt vai pēc kāda laika, kad makšķernieks pats sāk saprast nianses, radīsies doma par labāku kātu. Laba pietiekoši augstas klases spole 30-40 Ls robežās kalpos vismaz desmit gadus un patiks ilgi, laba aukla 20-30 Ls robežās arī kalpos ilgi. Ja MM iepatiksies, kātu kolekciju var papildināt, pirmo noliekot rezervē vai atdodot bērniem.
Līdzīgi ir ar spininga inventāru, starpība, ka izpaliek speciālā aukla, bet nedaudz lielāki izdevumi būtu jāziedo labai makšķerauklai un mānekļiem. Lētu un iesācējam pietiekoši labu spiningu šodien var nokomplektēt par 30-50 Ls.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

5. Kāds būs nākamais SOLIS?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

6. Ar kādām papildus IZMAKSĀM būs jārēķinās ?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

7. Kāds inventārs ir nepieciešams?

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

8. Makšķerēšanas noteikumi un visas normas, kuras regulē makšķernieka uzturēšanos konkrētajā vietā pie ūdenstilpes.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

9. Makšķerniekam jāmāk nokomplektēt (salikt) makšķeri, iemest ēsmu vai mānekli ūdenī, izvilkt zivi un noteikt, kādu zivi esi izvilcis. Jāmāk arī zivi atlaist atpakaļ. Tas varētu būt minimālais iemaņu apjoms.

Jautājums ir daļēji skaidrots arī šeit

10. Makšķerējot Latvijā, katram ir nepieciešama makšķernieka karte (MK). Tā var būt gan trīsmēnešu karte, kura šobrīd maksā 2 Ls, gan gada karte, kura maksā 5 Ls. Ja tu, atbilstoši makšķerēšanas noteikumiem, esi to starpā, kuriem MK nav nepieciešama (invalīds, jaunāks par 16 vai vecāks par 65 gadiem), tev jābūt līdzi personību apliecinošam dokumentam, no kura var spriest par tavām tiesībām. Vietās, kur ieviesta licencētā makšķerēšana, papildus ir nepieciešama vietas apsaimniekotāja izdota licence.

11. MK var iegādāties makšķerlietu veikalos vai pasta nodaļās.

12. Pie pirmajām svarīgākajām iemaņām, kuras jāapgūst mājas apstākļos pieskaitu mezglu siešanu. Makšķeres neatņemama sastāvdaļa ir aukla ar pavadiņu, virpulīšim, mānekli, āķiem. Tas viss ir skaisti un izturīgi jāsavieno. Kā tas izdosies, to lielā mērā noteiks pirkstu veiklība. Tāpēc ieteicams mājas apstākļos apgūt vismaz četrus biežāk lietojamos mezglus, - kā piesiet āķi ar un bez cilpiņas, kā sasiet divas auklas, kā pamatauklai pievienot pavadiņu. Pārējo visu varēsi izdarīt, zinot šos mezglus. Der zināt, ka katru no šīm operācijām var izdarīt ar dažādiem mezgliem. Lai visa ķēdīte nezaudētu stiprību, jāizvēlas mezglu veidi, kuri vismazāk samazina auklas stiprību mezglā. Protams, eksistē rinda gudrāku un specifiskāku mezglu, taču tos var apgūt vēlāk.
Mezglu aprakstus var atrast teorijas sadaļas lapās 1 un 2.

13. Ieteicams zvanīt tuvākajiem valsts inspektoriem. Viņu adreses tu vari atrast šeit.

14. Ja lasīji uzmanīgi, bet neatradi atbildes uz savu jautājumu, ieraksti to manā (JST) blogā.

© Copyright JST 2017-2020. All rights reserved.